Viceprezident svazu průmyslu Rafaj: Firmy by zvládly naočkovat až milion lidí

foto Ilustrační foto - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula hovoří 2. listopadu 2020 v Praze na tiskové konferenci po zasedání tripartity.

Praha - Firmy v Česku by zvládly naočkovat až milion lidí. Na jednání tripartity to dnes řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Svaz o tom informoval na twitteru. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po dnešním jednání tripartity řekl, že podniky budou moci začít očkovat, až nabídka vakcín v ČR převýší poptávku po nich. V následujících týdne to nebude "na pořadu dne", dodal.

"Firmy nabízí pomoc nejen s testováním, ale i očkováním. Máme kapacitu díky podnikovým lékařům a soukromým zdravotnickým službám proočkovat až milion lidí. Již dnes by na tom s námi vláda měla spolupracovat, ať jsme připraveni," uvedl Rafaj.

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný v lednu uvedl, že by firmy mohly začít své zaměstnance očkovat "v průběhu pozdního jara". Řekl, že se počítá se vznikem firemních očkovacích center. Svaz poté ČTK sdělil, že se s tehdejším ministrem dohodl na zapojení firem do očkování od května. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na jednání tripartity uvedl, že by se podniky s vakcinací mohly začít nejdřív na konci května či začátkem června.

"V následujících týdnech to není na pořadu dne. V momentě, kdy se dostaneme do převisu nabídky vakcín nad poptávkou, začneme," řekl Havlíček. Dodal, že je zájem o to, aby brzy začaly očkovat hlavně ty společnosti, které mají propracovaný systém testování.

Podle Hanáka jsou firmy k očkování připravené. Uměly by také lépe přesvědčit své nerozhodnuté zaměstnance o přínosu očkování, míní šéf svazu. "Za zaměstnavatele drtivou částí chceme očkovat jen certifikovanými vakcínami, které pro země EU schválila EMA (Evropská léková agentura)," doplnil Hanák.

Zástupci zaměstnavatelů už na minulém jednání tripartity na začátku února vládu vyzvali, aby zveřejnila podrobné očkovací plány. Chtěli znát přesnější termíny, kdy jednotlivé věkové skupiny obyvatel půjdou na řadu a kdy by mohly začít očkovat podniky. Prezident svazu Jaroslav Hanák tehdy řekl, že by firmy měly s vakcinací začít hned po proočkování ohrožených skupin.

Nyní se mohou k očkování hlásit lidé nad 70 let, pacienti s chronickými chorobami. Očkují se také policisté, hasiči či pracovníci pečovatelské či asistenční služby, kteří docházejí za potřebnými domů. Od středy 14. dubna se má registrační systém otevřít pro osoby od 65 do 69 let.

Tripartita dnes debatovala i o testování ve firmách. Ty musí své zaměstnance testovat jednou týdně. Využívají antigenní testy. Zdravotní pojišťovny přispívají pracovníkovi na test 60 korun, tedy měsíčně celkem 240 korun. Experti doporučují častější testování i testy PCR. Podle zástupců zaměstnavatelů není vyšetřování víckrát za týden reálné, a to kvůli náročnosti organizace i nákladům. Odbory naopak žádají o to, aby se zvážilo využití PCR testů, a to kvůli mutacím viru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď