Pacient, který se léčil remdesivirem, se uzdravuje

foto Zleva Martin Balík, vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), a ředitel VFN David Feltl informovali 3. dubna 2020 na briefingu v Praze o výsledcích experimentální léčby pacienta s těžkým průběhem koronavirové infekce remdesivirem.

Praha - Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci COVID-19 v Česku, který se léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře se uzdravuje. Lékaři plánují testovat jeho spontánní plicní ventilaci bez přístrojů. Novinářům to dnes řekl vedoucí lékař intenzivní péče Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Balík. Podle něho však nelze říci, zda byl lék remdesivir pro uzdravení pacienta zásadní.

"My doteď nevíme, jestli remdesivir byl to zásadní, co mu pomohlo. Máme ukazatele, které ukazují, že se jedná o komplexní úzdravu, a k léku se tolik neupínáme," řekl Balík.

Léčba remdesivirem byla ukončena ve čtvrtek. Pacient je nyní podle ošetřujícího lékaře stále na plicní ventilaci, ovšem už ve fázi rehabilitace a uzdravování se.

Video: Pacient, který se léčil remdesivirem, se uzdravuje
03.04.2020, 17:00, autor: ČTK/Tomáš Helma, zdroj: ČTK

Pacient je jediným v Česku, kterému americká firma Gilead schválila podání léku. Nemocnice musela získat lék přímo od firmy, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav. Kvůli infekci mu selhaly plíce, musel tak být napojený na přístroj, který mu okysličoval plíce. V době podávání léku už přístroj přestal potřebovat.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Lék je podle Balíka stále k dispozici pro těhotné ženy a děti a mladistvé do 18 let. Osoby ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou přes web firmy Gilead zažádat. S výjimkou pacienta ve VFN však dalším českým pacientům lék společnost neschválila.

Lidí ve vážném stavu, tedy na umělé plicní ventilaci, je nyní ve VFN šest. "Péče je individualizovaná podle typu postižení," řekl Balík. Pacientům jsou podávány například imunomodulující antibiotika či experimentální přípravek hydroxichlorochin. Ten dostávají i nakažení v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakažených novým typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Pacientům většinou podávají jen léky, které mírní jejich příznaky, například kašel nebo horečku.

K léčbě COVID-19 by se mohla využít plazma, schválil to SÚKL

Lékaři v Česku by mohli k léčbě nemoci COVID-19 brzy začít používat krevní plazmu od uzdravených. Nyní se pracuje na přípravě přesného postupu. Na tiskové konferenci VFN to řekl lékař Martin Balík. Metodu už začali využívat například lékaři v Itálii. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) podle své mluvčí Barbory Peterové oznámení o využití plazmy dostal.

"Možnost to je. Budeme na toto téma připravovat protokol (o postupu léčby)," uvedl Balík. Podotkl, že o léčení plazmou lékaři VFN debatovali ve čtvrtek s kolegy z pražské Ústřední vojenské nemocnice. "Během týdne budeme mít na stole něco, podle čeho budeme postupovat," řekl lékař.

Mluvčí SÚKL uvedla, že plazma není lék a jako "transfuzní přípravek" se registrovat nemusí. Seznam těchto přípravků je ve vyhlášce. Pokud v ní chybí, zařízení jeho užití oznámí ústavu. "Vzhledem k tomu, že se v tomto případě jedná o nový transfuzní přípravek, považuje SÚKL za vhodné, aby vznikl společný metodický pokyn pro zařízení transfuzní služby. Další variantou je doplnění takového přípravku do vyhlášky o krvi," uvedla mluvčí. Dodala, že SÚKL návody postupu nedělá a nemění ani předpisy.

Vedle stanovení přesného postupu bude nutné podle Balíka určit, čí plazma by se měla k léčbě využít. "Bude samozřejmě velice důležité, jak odchytit tu správnou kohortu lidí, kteří mají protilátky a budou ochotni je poskytnout," dodal Balík.

Agentura APA ve čtvrtek informovala o tom, že v severoitalské Pavii nemocnice léčí pacienty krví vyléčených. Ti si totiž při uzdravování vytvořili v těle protilátky. Oficiální výsledky odborníci zatím nezveřejnili, podle některých jsou příznivé. Metodu vyzkoušeli lékaři v Číně. Skupina čínských zdravotníků z města Wu-chan, odkud se nákaza do světa rozšířila, postup při návštěvě italské nemocnice chválila. Uváděla, že se s dobrými výsledky otestoval na tisících nemocných, psala APA. Krevní plazmu uzdravených chtějí zkoušet také americké nemocnice. Shromažďují ji i vědci v Izraeli.

Balíkův tým ve VFN u jednoho z pacientů použil experimentálně lék remdesivir, který vznikl proti ebole. Brání množení viru v těle. V americké firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost přestala povolení k pokusné léčbě udělovat, medikament se dá získat jen pro těhotné ženy a děti. V Evropě ho poskytuje sklad ve švýcarské Basileji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 23:00 7°C

Celá předpověď