Většina lidí si příští rok ročně připlatí stovky korun za energie

foto Členové rady Energetického regulačního úřadu (zleva) Vladimír Outrata, Vladimír Vlk, Jan Pokorný, Vratislav Košťál a Rostislav Krejcar vystoupili na tiskové konferenci ERÚ 24. listopadu v Praze k cenám v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018.

Praha - Většina lidí v Česku si příští rok ročně připlatí stovky korun za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro rok 2018 část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro příští rok stagnaci konečných cen nebo jejich mírný růst v rozmezí přibližně dvou až tří procent. Zdražení elektřiny zhruba o čtyři procenta v závislosti na konkrétním produktu už oznámila společnost E.ON.

Ceny elektřiny v roce 2018, změny regulované složky.
"U elektřiny je téměř jisté, že ke zdražení dojde. Někteří dodavatelé už nyní uveřejnili ceníky na rok 2018, kde růst cen je," uvedl dnes analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý. Zákazníci podle něj zaplatí řádově o stovky korun ročně více než letos. "K výraznějšímu růstu může dojít, pokud lidé elektřinou topí a mají větší spotřebu," podotkl. Například Pražská energetika ale uvedla, že ceny zákazníkům od Nového roku nezvýší. Řada dodavatelů pak ceníky teprve připravuje.

U plynu průměrně vzrostou regulované ceny v příštím roce o 2,8 procenta, dopad do výsledných cen je ale podle ERÚ díky nižšímu podílu regulované složky menší než u elektřiny. Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Ceny zemního plynu v roce 2018, změny regulovaných plateb dodávky plynu podle distribučních území.
"U plynu očekávám nárůst cen v řádu nízkých stokorun, takže to víceméně bude stagnace," dodal Suchý. Zdražení plynu pro zákazníky zatím žádný významný prodejce neoznámil. Naopak, například alternativní dodavatel MND slibuje od začátku prosince zlevnění plynu o šest procent. "Pro získání slevy nemusí zákazníci nic dělat, bude jim nastavena automaticky," uvedla mluvčí firmy Dana Dvořáková.

Podle dnešních odhadů ERÚ mohou například u domácnosti s malou spotřebou elektřiny, která nevyužívá elektrickou energii k vytápění a ohřevu vody a má průměrnou roční spotřebu 2200 kilowatthodin (kWh), stoupnout celkové náklady na elektřinu o zhruba 400 korun za rok v závislosti na distribučním území. Domácnost, která využívá k vaření, ohřevu vody a topení plyn, podle odhadů ERÚ při roční spotřebě 18.900 kWh příští rok zaplatí za plyn ročně o 585 korun více než letos.

Předpokládaný růst cen je podle analytiků způsoben především vývojem na velkoobchodním trhu. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur (942 Kč) za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur (484 Kč) za MWh.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď