Většina kutilů v Česku se inspiruje na internetu

foto Truhlář pracuje se dřevem - ilustrační foto

Praha - Kutilství z českých genů nevyprchává a i díky inflaci a zdražování v tuzemsku dál kvete. Přes 90 procent z Čechů se považuje alespoň za částečně šikovné. Podle průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny Buřinka se většina lidí pouští do práce za pomoci internetu. Jeho výsledky má ČTK k dispozici.

Inspiraci při přestavbách a opravách svých domovů hledá na webech čím dál více lidí. Jsou to už více než dvě třetiny Čechů, což je skoro o čtvrtinu více než před osmi lety. Internet výrazně převyšuje televizi. Na návody a postupy se u obrazovek dívá 16 procent dotázaných. "Téměř každý druhý čerpá nápady u členů rodiny nebo známých. Třetina se nechá unést vlastní představivostí," doplňuje průzkum, kterého se účastnilo 840 respondentů.

Do příruček nahlíží 17 procent kutilů. "Pět procent se o postupu rekonstrukce radí v hospodě, přičemž tento zdroj inspirace je dvojnásobně častější u mužů," uvádí průzkum.

"Při rekonstrukci svépomocí ušetříte nemalé peníze nejen tím, že některé práce provádíte sami, ale také můžete oslovit více dodavatelů materiálu a vybrat toho, jehož nabídka vám nejvíce vyhovuje," uvedl Milan Pospíšil z Buřinky. Skoro tři čtvrtiny respondentů část prací provádí sama, protože to vnímá jako levnější variantu. Nejdůležitější je cena pro obyvatele Karlovarského kraje, Vysočiny a Libereckého kraje. Naopak nejméně hledí na cenu v Královéhradeckém a v Pardubickém kraji a v Praze.

Touha po kutilství se dědí, přes 60 procent Čechů se řemeslné práce naučilo od rodičů nebo prarodičů. Na metodu pokus omyl spoléhá polovina kutilů.

"Pocit hrdosti a zadostiučinění z dobře odvedené práce je k nezaplacení," zmínil Pospíšil jeden z hlavních motivů kutilství. Faktem je, že pro polovinu respondentů je rekonstrukce svépomocí a kutění zábava. Každý pátý muž má navíc pocit, že danou práci zvládne sám lépe.

Loni zveřejněný tříletý výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR ukázal proměnu kutilství od dob socialismu do současnosti. Zatímco před rokem 1989 přivedla mnohé ke kutilství nedostupnost určitého zboží nebo nespokojenost s jeho kvalitou, v současnosti bývá důvodem vyšší cena a někteří staví svépomocí proto, že je to ekologické.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď