Většina extraligových hokejistů je proti uzavření soutěže

foto Prezident výkonného výboru České asociace hokejistů (CAIHP) Libor Zbořil na tiskové konferenci uspořádané 8. ledna 2020 v Praze k tématu uzavření hokejové extraligy v průběhu sezony 2019/20.

Praha - Drtivá většina hokejistů nesouhlasí s návrhem na uzavření extraligy v průběhu aktuální sezony. Proti této možnosti, o které se v minulých týdnech začalo spekulovat, se v referendu České asociace hokejistů (CAIHP) vyjádřilo 266 hráčů, což je 92 procent hlasujících. Pro uzavření, které prosazují například zástupci Kladna či Litvínova, se vyslovilo jen 17 hráčů. Šest hokejistů se nevyjádřilo. Jaromír Jágr odmítl, že by stál za iniciativou o uzavření extraligy, ale nebránil by se mu.

"Dali jsme prostor hráčům, aby vyjádřili svůj názor, protože se jich případné uzavření bezprostředně týká. Drtivá většina s uzavřením nesouhlasí. Jedná se o účelový, neetický, a s ohledem na předsezonní ohlášení přímého sestupu a postupu, zcela nepochopitelný nesystémový krok," uvedl prezident výkonného výboru CAIHP Libor Zbořil na dnešní tiskové konferenci v Praze.

V případě, že by byla extraliga uzavřena, jen CAIHP připravena hájit zájmy hráčů u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Málokdo ví, že už na začátku roku 2007 úřad vydal k možnému uzavření soutěže nesouhlasné stanovisko," podotkl Zbořil, který si ale dobře uvědomuje, že asociace nemá moc dalších možností případnému uzavření zabránit.

Prezident výkonného výboru České asociace hokejistů (CAIHP) Libor Zbořil (uprostřed) vystoupil na tiskové konferenci uspořádané 8. ledna 2020 v Praze k tématu uzavření hokejové extraligy v průběhu sezony 2019/20. CAIHP oznámila výsledky referenda ze všech extraligových kabin. TK se zúčastnili i hráči extraligových klubů (zleva) Václav Skuhravý (HC Energie Karlovy Vary), Petr Jelínek (Bílí Tygři Liberec), Michal Řepík (HC Sparta Praha), Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň), Radek Smoleňák z Mountfield HK(čtvrtý zprava) a Michal Vondrka z BK Mladá Boleslav (třetí zprava). Vedení klubů o tom ani s CAIHP nejedná. "Pokud budou hráči i nadále OSVČ, tak nemohou vytvářet odbory a my jsme ke kulatému stolu společně s Asociací profesionálních klubů, která chce řízení extraligy převzít, pozváni jen sporadicky. Jsme jen kvazi odbory," přiznal Zbořil.

Případnou změnu pravidel v rozehrané soutěži a uzavření extraligy označil za krádež za bílého dne nebo plivnutí do tváře všem, kterým jde o dobro hokeje. "Tento připravovaný krok může přinést klad jen klubům, které jsou ohroženy sestupem, nebo které chtějí ušetřit," řekl s tím, že by se podle asociace uzavření soutěže podepsalo i na zájmu diváků nebo na odchodu zkušených a kvalitních hráčů do zahraničí.

Stanovisko asociace v Praze podpořili kapitáni Karlových Varů Václav Skuhravý, Liberce Petr Jelínek, Sparty Michal Řepík, Plzně Milan Gulaš, Hradce Králové Radek Smoleňák a Mladé Boleslavi Michal Vondrka. Aktivně jej podporují i zástupci dalších týmů.

"Jsem rád, že se podařilo spojit kluky a drtivé většině z nich to není lhostejné a jsou proti," řekl Gulaš. Smoleňák poukázal na fakt, že si hráči uvědomují, že by bez majitelů klubů a jejich financí nemohli v extralize hrát. "Pro nás je ale nejdůležitější sportovní stránka. Někdo hraje o titul, někdo o sestup, ale všechny nás to žene kupředu. Myslím si, že úroveň extraligy stoupá a je to vidět na návštěvnosti. Kdyby se liga uzavřela, po Vánocích by se v řadě zápasů o nic nehrálo. Nelíbí se nám to a doufáme, že tato situace nenastane," řekl Smoleňák.

Hráčská asociace i samotní hokejisté připustili, že by se o uzavření soutěže mohlo v budoucnosti jednat, ale ne v rozehrané sezoně a bez velké diskuze.

"Nikdo neříká navždy kategorické ne. Musí s tím být ale spojené další věci. Musíme se například bavit o počtech cizinců, tabulkových cenách hráčů, platových stropech. Musí být nastavená jasná pravidla," řekl Zbořil, kterého překvapilo, že za aktivitou o uzavření extraligy nestojí všechny kluby. "Původně jsem si myslel, že je to názor všech 14 klubů, pak jsem se dozvěděl, že jich je jen asi osm a další o tom ni nevěděli. Byl jsem v šoku, přijde mi, že je to výkřik do tmy," podotkl.

Šéfa hráčské asociace překvapilo, že jedním ze zastánců uzavření soutěže je majitel Kladna Jaromír Jágr. "Neskutečně si ho vážím a jestli se podílí na tomto kroku, tak je to pro mě obrovské zklamání," řekl Zbořil. S legendárním útočníkem se zkoušel několikrát spojit, ale neuspěl. "Myslím si, že to od něj bylo šlápnutí trošku vedle," uvedl.

Podle současných pravidel platí, že z extraligy sestoupí přímo poslední tým po základní části a nahradí jej vítěz play off první ligy. Zástupci Asociace profesionálních klubů ledního hokeje však chtějí od Českého svazu ledního hokeje převzít řízení soutěže, na což mají podle smlouvy do konce ledna právo, a někteří uvažují, že by sestup zrušili a extraligu pro nadcházející rok rozšířili o nejlepší prvoligový klub. O budoucnosti soutěže by pak dál jednali. Tento krok by však musel schválit i výkonný výbor svazu.

Jágr: Nejde o uzavření ligy, nesouhlasím s financováním sportu

Hokejista a majitel kladenského klubu Jaromír Jágr odmítl, že by stál za iniciativou o uzavření extraligy, i když by se mu nebránil. Uvedl, že mu jde zejména o český sport a nechce, aby se opakovaly případy, kdy se kluby dostanou do velkých finančních problémů, jak se to stalo například Slavii nebo Chomutovu.

V souvislosti se spekulacemi o možném uzavření nejvyšší soutěže hokejistů v průběhu sezony byla zmiňována hlavně jména dvou olympijských vítězů z Nagana, kteří stojí v čele klubů z dolních pater tabulky - Jágra a Jiřího Šlégra (Litvínov). Jágr, podobně jako před dvěma týdny Šlégr, tyto informace mírnil.

"Nevím, kdo to řekl, nebo napsal, že jsem pro uzavření ligy. Bylo tam vložené moje jméno a všichni si myslí, že jsem jediný, který chce uzavřít ligu. To je absolutní nesmysl. Řešili jsme tam jen jednu věc, která byla podle mého hodně vytržená z kontextu. Já předně nesouhlasím s financováním sportu jako takového, a to nejen hokeje," uvedl Jágr na dnešní tiskové konferenci v Kladně.

"Myslím, že to nemá dlouhou budoucnost, protože vše je založené na dotacích a darech od sponzorů. Sport si sám na sebe nevydělá. Já se jen bojím toho, aby nepřišel den, kdy nepřijdou dotace, nebo sponzor nebude vydělávat takové peníze, aby je dal jako dar těm týmům, a ten sport najednou nebude. Nebo ty týmy nebudou," řekl Jágr.

Připomněl, že by to nebylo poprvé. "Podívejte se na kluby jako třeba Slavie. Patnáct let nazpátek vyhrávali tituly v extralize, měli neskutečné mužstvo. A dnes? Mají problémy sehnat peníze, hrají s minimálním rozpočtem. Nebo Chomutov, to je to samé. Bojím se jen toho, aby to nepotkalo daleko víc klubů najednou. Že to pořád nějak funguje, to je jedna věc, ale nemyslím, že je to zdravě nastavený. To ale mluvím celkově o sportu v republice," uvedl Jágr.

Na otázku, zda by extralize prospělo uzavření, nelze podle něj jednoznačně odpovědět. "To je otázka, nad níž tady můžeme sedět a debatovat hodiny. Záleží i na tom, kolik tady bude lidí, protože co člověk, to názor. A já ho vyjádřil jen za sebe. Pořád slyším, že nemáme mládež, že nejsou děti, že naše mládež není schopná hrát. Nevěřím tomu, že pár kluků by se nenašlo, kteří by tu extraligu mohli hrát. Věřil jsem tomu, že kdyby se to rozšířilo třeba na šestnáct týmů, tak ti hráči dostanou daleko větší šanci," řekl Jágr.

Varianta uzavření extraligy během rozehrané soutěže není podle něho vůbec na pořadu dne. "Jako Kladno jsme v extralize noví. U jednání, co probíhala poslední tři čtyři pět let, jsme nebyli. Majitelé investují velké peníze do chodu klubu, ale nevlastní tu soutěž, rozhoduje úplně někdo jiný. Je to stejné, jak kdybys byl majitel firmy, ale někdo jiný říkal, co by se mělo dělat a kam půjdou peníze. To si nemyslím, že je férové, a že by to tak mělo být," prohlásil Jágr.

Zástupci Asociace profesionálních klubů ledního hokeje chtějí od svazu převzít řízení extraligy, na což mají podle smlouvy do konce ledna právo. Někteří uvažují, že by sestup zrušili a nejvyšší soutěž pro nadcházející rok rozšířili o nejlepší prvoligový klub, což by musel schválit i výkonný výbor svazu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď