Veterináři kontrolují polské hovězí,vzorky z jatek jsou v pořádku

foto V Rynolticích na Liberecku kontrolovali 5. února 2019 automobil převážející maso z Polska. Akce, na které se podílejí policisté, celníci, hygienici a veterináři, souvisí s kauzou problémového polského hovězího masa.

Praha - Veterináři s celníky začali kvůli kauze hovězího z problematických jatek v Mazovském vojvodství kontrolovat kamiony u hranic s Polskem. Zatím odhalili jen administrativní prohřešky, v kontrolách budou pokračovat. Od 28. ledna do pondělí odebrali veterináři skoro 80 vzorků zásilek polského hovězího, vyšetřena byla zatím třetina, všechny byly podle českých úřadů v pořádku.

Polský ministr zemědělství Krzysztof Ardanowski dnes v telefonickém rozhovoru řekl svému českému protějšku Miroslavu Tomanovi, že polská jatka budou pod stálým kamerovým dohledem. Zároveň skončí praxe, kdy mohli státní veterinární inspektoři delegovat dozor na jatkách na soukromé veterináře. Změna má být schválena do konce března.

Z problematických polských jatek, kde se údajně porážely nemocné krávy, se do Česka dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího masa. Z toho se 137 kilogramů prodalo spotřebitelům nebo restauracím. Zbytek masa se vrátil zpátky do Polska, nebo byl zadržen ve skladu obchodníka.

Pracovníci veterinární a celní správy během dneška zkontrolovali v příhraničí 151 vozidel, z nichž 28 vezlo veterinární zboží. Zjistili 15 závad, veskrze administrativních. Nejzávažnější pochybení bylo nejspíš v Libereckém kraji, kde veterináři našli 120 kg hovězího masa bez průkazů původu. Ze tří zásilek odebrali vzorky, které také zkontrolují na salmonelu a zbytky veterinárních léčiv.

V hovězím mase z problematických jatek, které skončilo v Praze, veterináři nezjistili zbytky léčiv. Maso bylo i vzhledově v pořádku. Hotové zatím nejsou testy na salmonelu, uvedl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Nejspíš tak bylo v pořádku i 56 kilogramů masa, které odebraly pražské restaurace, protože šlo o stejnou zásilku.

Dalších 20 kilogramů hovězího z polských jatek směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky masa o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům. Obchodníci, kteří maso prodávali, podle veterinářů nepochybili - hovězí prodali ještě před výstrahou evropského systému rychlého varování.

Toman se dnes dohodl s Ardanowským také na užší spolupráci dozorových orgánů. "Přesvědčil jsem pana ministra, že naši veterinární inspektoři vyrazí do Polska, aby si ujasnili technické detaily spolupráce a osobně se podívali, zda opatření v Polsku fungují," dodal Toman. Česko podle něj bude dál intenzivně kontrolovat maso z Polska a v případě zhoršení situace je stále připraveno zakázat jeho dovoz.

Podle polského ministra se na trh nedostalo maso zvířat, která by byla nemocná nebo léčena antibiotiky, uvedlo české ministerstvo zemědělství. Polsko také zahájilo kontrolu všech jatek v zemi, na kterých se poráží prasata a skot, a prověřuje inzeráty nabízející výkup zraněného dobytka.

V Polsku od pondělí pracují také inspektoři Evropské unie, aby vyšetřili podrobnosti porážek nemocných krav. Aféru spustila tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Jatka už přišla o licenci k provozu. Na trh se dostalo asi 9,5 tuny masa, z toho třetina do zemí EU. Hovězí podle Evropské komise směřovalo do 14 unijních zemí včetně ČR.

Polsko navíc v pondělí oznámilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav na farmě poblíž hranice s Českem. Státní veterinární správa dnes oznámila, že kvůli tomu nebude přijímat mimořádná opatření. Nemoc není infekční, další zvířata ve stádu se jí nemůžou nakazit. Z hlediska BSE jsou dlouhodobě v ČR dodržovaná preventivní opatření, například platí zákaz zkrmování masokostní moučky a zvířata se na nemoc vyšetřují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď