Veterináři utratili 1900 kachen na farmě v Nouzově u a Nymbursku

foto Přípravné práce před likvidací kachen na farmě společnosti Perena v Nouzově u Dymokur, kde se objevilo ohnisko ptačí chřipky, 17. ledna 2023, Nymbursko.

Nouzov (Nymbursko) - Veterináři a hasiči dnes utratili všech 1900 kachen na farmě společnosti Perena v Nouzově u Dymokur na Nymbursku, kde se objevilo letošní osmé ohnisko ptačí chřipky. Přípravné práce začaly ráno, likvidace chovu skončila po poledni. Všechnu drůbež veterináři a hasiči usmrtili v kontejnerech s oxidem uhličitým. Pokračuje už jen odklízení a dezinfekce, řekl ČTK kolem 13:00 mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Fotogalerie

Farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. Veterináři na nový výskyt ptačí chřipky přišli při kontrole a odběru vzorků v chovech v tomto ochranném pásmu. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. "Je to vysoce patogenní ptačí chřipka, takže ochranná pásma jsou klasicky tři a deset kilometrů," řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje se ptačí chřipka objevila už v roce 2021, tehdy muselo být vybito téměř 100.000 kachen.

Další ohnisko, letos deváté, veterináři objevili v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku. V hospodářství bylo šest slepic. Čtyři uhynuly, zbylé veterináři utratili. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď