Vesnička na Plzeňsku vystavuje umělecké fotografie Olgy Havlové

foto Obecní úřad v Mladém Smolivci na Plzeňsku zahájil 15. prosince 2018 výstavu při příležitosti oslav 20. výročí založení Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Fotografie připomínají zakladatelku nadace, zachycují její setkávání s lidmi s tělesným handicapem, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Cristinou. Výstava potrvá až do 31. ledna 2019.

Mladý Smolivec (Plzeňsko) - Vesnička Mladý Smolivec na Plzeňsku dnes na svém úřadě zahájila výstavu 33 uměleckých fotografií Olgy Havlové. Snímky profesionálních fotografů uvidí lidé do 31. ledna. Putovní expozice představuje první roky činnosti Výboru dobré vůle - nadace, kterou Havlová v roce 1990 založila. O výstavu si může požádat libovolná obec, panely dostane k zapůjčení zdarma, musí si je jen sama dopravit. Všechny fotky mají popisky, takže lidé nepotřebují žádného průvodce, řekla ČTK starostka Mladého Smolivce Eva Kubová.

"Odkaz Olgy Havlové je mi určitě blízký. Výstavu jsme doplnili o přednášku paní Dany Němcové, která je členkou správní rady nadace," uvedla. S ní přijela ještě její předsedkyně Milena Černá. Pro obec na rozhraní tří krajů dohodla expozici Magda Pištorová, předsedkyně dozorčí rady nadace, která tam má chalupu. Samotný Mladý Smolivec má 200 obyvatel, spolu s pěti vesnicemi, které pod něj spadají, tam žije 700 lidí.

"Olga byla v podstatě plachý člověk, nechtěla se fotografovat," uvedla Černá. Snímky pořídili díky své důslednosti profesionální fotografové Ondřej Němec, Přemysl Fialka, Gabriela Čapková a další. Zobrazují setkání Olgy Havlové s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, z prostředí tehdejších psychiatrických léčeben a ústavů sociální péče, ale také se spřízněnými osobnostmi jako jsou princezna Diana, herec Alain Delon a španělskou princeznou Kristýnou.

"Já si myslím, že je dobré mít určité vzory na očích a zejména pro ty mladé lidi, aby věděli k čemu a ke komu se vztahovat," řekla ČTK Němcová. Výbor dobré vůle podle ní věnuje hodně pozornosti starým lidem a hospicové a paliativní péči. "Požadavků je hodně, nemůžeme je všechny splnit. Spíš se snažíme soustředit na ty podpůrné organizace, které dlouhodobě vedou nějaká zařízení," uvedla.

Po ČR i po cizině putují podle Černé nepřetržitě už osm let čtyři sady fotografií. "Každý měsíc jsou na čtyřech místech," řekla projektová manažerka nadace Libuše Bautzová. Letos vysadila nadace k nedožitým 85. narozeninám bývalé první dámy po celé ČR 85 stromů. "V každém městě a obci jsme viděli, že to má strašně moc příznivců a že ten její odkaz opravdu žije," uvedla.

Olga Havlová se narodila 11. července 1933 jako Olga Šplíchalová. Za exprezidenta Václava Havla se provdala v roce 1964. Za normalizace po boku svého muže aktivně působila v disentu. V době jeho věznění pokračovala v práci na samizdatové edici Expedice, a byla proto obviněna z podvracení republiky. Zemřela po těžké nemoci dne 27. ledna 1996.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď