Veslařské Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

foto 108. ročník veslařské regaty Primátorky, 19. září 2021 v Praze. Vítězná osma Slavie Praha, zleva Martina Součková, Jan Hájek, Tomáš Zobal, Daniel Nosek, Petr Melichar, Jan Chlebovský, Adam Kulhánek, Ruslan Vikol a Filip Zima.

Praha - Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin. Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Fotogalerie

"Byl to parádní závod. V sobotu to nebylo ono, po rozjezdu jsme nevěděli, zda máme šetřit síly nebo ne. Dnes jsme si ale řekli, že do toho šlápneme a vyhráli jsme docela o hodně," řekl Filip Zima, s nímž do osmy usedli Ruslan Vikol, Adam Kulhánek, Jan Chlebovský, Petr Melichar, Daniel Nosek, Tomáš Zobal, Jan Hájek a kormidelnice Martina Součková.

Hned šest z nich se představilo na nedávném mistrovství Evropy do 23 let a Zima s Noskem jsou i letošními světovými šampiony na párové čtyřce ve stejné věkové kategorii. Slavia tak byla hlavním favoritem závodu. "Osobně jsem si ale nemyslel, že jsme hlavní favoriti, protože jsme na osmu sedli teprve minulý týden po mistrovství Evropy. Moc tréninků nebylo, což byla naše slabina, ale nakonec jsme to zvládli na výbornou," uvedl Zima.

Zima byl zároveň jedním z šesti veslařů, kteří jsou členy Dukly. I proto není z nových pravidel, které zástupci pořádajících klubů Primátorek společně s Českým veslařským svazem v závěru loňského roku schválili, příliš nadšený. "Jsem v tom rozpolcený. Jsem duklák srdcem a zároveň jsem i slavista. Dukla k Primátorkám patří. Teď závody klesly na klubovou úroveň a osobně si myslím, že organizátoři se spíše měli snažit závody dostat do světového měřítka. Tímto jsme udělali krok vzad," soudí Zima s tím, že akce je zajímavější pro Čechy, ale ve světovém měřítku je oproti minulosti horší.

Podobně jako Dukla v minulých letech kralovaly závodu ženským osem veslařky Slavie, která je také resortním centrem. Jejich neúčast využily k výhře zástupkyně pražského Hamru, jejichž posádku posílily dvě italské reprezentantky Elisa Grisoniová a Greta Parraviciniová.

Ve skifařských závodech mohli veslaři barvy Dukly i Slavie hájit, mezi ženami si pro třetí triumf v závodě o Stuhu Podolí dojela hlavní favoritka Lenka Antošová, Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského ovládl podruhé v kariéře Jan Potůček. "Byl to hodně náročné. Po olympiádě jsem si dala docela dlouhé volno, trénovala jsem vlastně jen dva týdny," řekla Antošová, které chybí už jen jeden triumf, aby dorovnala počet vítězství starší sestry Jitky.

"Nad tím jsem vůbec nepřemýšlela. Na skifu jsem jela proto, že na osmě bych musela jet za Slávii Děčín a v Praze na Slavii jsem už déle, než jsem byla v Děčíně," podotkla Antošová, která přitom do osmy mohla usednout vedle sestry, která naopak barvy mateřského klubu hájila. "Na moment jsem o tom zauvažovala. Jak ale vstoupily v platnost nová pravidla, tak jsem se připravovala na to, že pojedu skif," přiznala Antošová.

Ani elitní česká veslařka nepatří mezi zastánce nových pravidel na Primátorkách. "U kluků vidím smysl v tom, aby pořád nevyhrávala Dukla, i když já se na ně vždy ráda podívám. I z pohledu diváka se radši podívám na to nejlepší, co u nás je v jedné lodi, než když se rozutečou každý do jiné posádky. V ženských to žádný smysl nedává, protože pro ženy jsou dva resorty a klub s tím nemá nic moc společného," podotkla Antošová.

Mezi skifaři si pro cenu opět po dvou letech přišel Potůček, jenž loni skončil druhý za Miroslavem Vraštilem. "Foukalo, sluníčko nesvítilo, takže to bylo takové sparťanské. Ale nakonec dobré," pousmál se Potůček a poukázal na chladné počasí, které letos u Vltavy panovalo. "Před dvěma lety jsem na párovém veslování začínal a bylo to takové začátečnické. Teď se mi jelo o dost lépe, na skifu teď trénuju tři čtyři měsíce, takže už vím, co a jak," řekl Potůček.

Muži:

Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Potůček 7:54,9, 2. Diblík (oba Dukla Praha) 8:03,8, 3. Baldinus (Děčín) 8:05,6.

Osma: 1. Slavia Praha (Zima, Vikol, Kulhánek, Chlebovský, Melichar, Nosek, Zobal, Hájek, korm. Součková) 6:13,9, 2. Přerov/Slavia (Gajdušek, Sedlák, Šišma, Ouředníček, Bruncvík, Šágr, Řimák, Mařík, korm. Pěkná) 6:17,2, 3. ČVK Praha/Mělník (Humpolec, Mach, Nový, Slavík, Šimánek, Oppitz, Keller, Helešic, korm. Perglerová) 6:19,8.

Ženy:

Skif (O Stuhu Podolí): 1. L. Antošová 8:41,0, 2. Jurková 8:43,2, 3. Neuhortová (všechny Slavia) 8:46,0.

Osma: 1. Hamr/Cano (Grisoniová, Solařová, P. Žižková, Parraviciniová, Hartmanová, Šantrůčková, Zámostrná, Hajníčková, korm. Matoušová) 7:08,0, 2. Blesk Praha (Skálová, Pašková, Klimková, Howeová, Vičíková, Kropáčková, B. Podrazilová, E. Podrazilová, korm. Vyhnalová) 7:21,2, 3. Pardubice (Stoklasová, Příhodová, Kiacová, Flamíková, Činková, Štěpánková, Vlastníková, Novotná, korm. Lukošik) 7:24,2.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď