Veslaře čeká na MS boj o olympiádu, cílem je pět lodí v Tokiu

foto Veslařky Kristýna Fleissnerová (vpravo) a Lenka Antošová se zúčastnily 21. srpna 2019 v Praze tiskové konference Českého veslařského svazu k mistrovství světa, které se uskuteční od 25. srpna v Rakousku.

Praha - Veslaře čeká od neděle na mistrovství světa boj o postup na olympijské hry v Tokiu 2020, cílem české výpravy je zajistit účast pro pět posádek. V rakouském Ottensheimu u Lince se představí devět českých lodí, sedm z nich bude startovat v olympijských kategoriích.

Fotogalerie

"Na šampionátu se počítají medaile nebo kvalifikovaná místa na olympiádě, nic mezi tím. Pro nás je důležitější, než jestli se podaří jedna, dvě nebo více medailí, dostat co nejvíce lodí na olympiádu. A stejně to má i většina federací," řekl předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček ČTK na tiskové konferenci v Praze.

Hlavními adepty na start pod olympijskými kruhy budou elitní skifaři Ondřej Synek a Miroslava Topinková, dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic a dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová. Účast v Tokiu si zajistí vždy všichni finalisté, skifařů postoupí na hry devět.

"Stanovili jsme si možná smělý úkol kvalifikovat na olympijské hry pět lodí a já pěvně věřím, že se nám to podaří. Ideálně už na mistrovství světa v Rakousku," uvedl Macháček. Další šanci postoupit do Tokia budou mít veslaři na dodatečné kvalifikaci v Lucernu příští rok na jaře.

Macháček věří, že se o postup popere i čtyřka bez kormidelníka Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Matěj Mach a dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek. "Čtyřka bez byla na loňském mistrovství světa devátá, což by bylo letos místo za postupem. Jsou to naši nejlepší nepároví veslaři a věřím, že se jim to podaří," uvedl Macháček. Vraštil se Šimánkem byli před rokem na šampionátu v Plovdivu sedmí, a pokud výsledek letos zopakují, do Tokia postoupí.

Šampionátu v Ottensheimu začne v neděli, finálové boje jsou na programu příští týden od pátku do neděle.

Synek před MS neřeší útok na titul, ale postup na olympiádu 

Před rokem byl ve spojení se skifařem Ondřejem Synkem před mistrovstvím světa ve veslování hlavním tématem útok na rekordní šestou zlatou medaili, který se mu nevydařil. Letos je vše jinak. Na šampionátu v Ottensheimu u Lince se bude bojovat o postup na olympijské hry v Tokiu 2020 a sedmatřicetiletý skifař si tak dobře uvědomuje, že nejdůležitější je skončit do 9. místa. Do Japonska totiž z Rakouska postoupí právě devět skifařů.

"Pro všechny to bude nervově trochu vyhrocené. Pak už budeme mít jen jeden pokus. Letos se to v mé disciplíně docela srovnalo, přišly nové mladé tváře a myslím si, že je nás tak dvanáct, kteří mohou na postup pomýšlet. Ale bude to dobré, těším se," řekl Synek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Zkušený veslař ale dobře ví, co jej čeká. V minulosti stejnou situaci na světových šampionátech zažil již čtyřikrát. "A vždy jsem postoupil s medailí," podotkl pětinásobný mistr světa a držitel 12 medailí z vrcholné akce. Letos je ale opatrný. "Když někomu říkám. že na olympiádu postupuje devět lidí, tak říkají: To je v pohodě... Ono to tak automatické není," řekl Synek, jenž na MS ještě nikdy ve finále A nechyběl.

Rodák z Brandýsa nad Labem věří, že mu pomohou zkušenosti z minulých let. "Hodně dalších kluků pojede takový závod poprvé. V můj prospěch bude hrát, že vím, co od toho očekávat. Ale zase na druhou stranu oni nemají co ztratit. Pojedou vabank. V semifinále to všichni strašně napálí a uvidíme, kdo to vydrží až do konce," uvedl Synek. "Důležité je nezpanikařit. Věřit si a jít do toho naplno," doplnil druhý muž z loňského MS.

Nezvyklé však pro Synka bude, že se na start postaví bez vítězství v sezoně v mezinárodním závodě. Na mistrovství Evropy byl šestý, v jediném Světovém poháru, ve kterém startoval, dojel v Rotterdamu čtvrtý.

"Mistrovství Evropy mi vůbec nesedlo, Světový pohár byl trošku ovlivněný větrem. Na to se nechci vymlouvat, dojel jsem čtvrtý. Nakonec se ukázalo, že to bylo docela dobré, protože jsem měl nejhorší dráhu a byl jsem ten den jediný, kdo na šestce nedojel šestý. Hlavně se nám pak ale povedlo soustředění v Livignu, které mě docela posunulo a teď to docela jde," uvedl Synek.

Nominace ČR:

Muži:

Ondřej Synek (skif); Jan Cincibuch (skif lehkých vah); Jakub Podrazil, Lukáš Helešic (dvojka bez korm.); Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek (dvojskif lehkých vah); Jan Hájek, Jiří Kopáč (dvojka bez korm. lehkých vah); Matěj Tikal, Matyáš Klang, Petr Melichar, Matěj Mach (čtyřka bez korm.).

Ženy:

Miroslava Topinková (skif); Lucie Žabová, Anna Žabová (dvojka bez korm.); Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď