Veselý se nastartoval v Turecku a zkouší trenéra Devotyho

foto Ilustrační foto - Tenista Jiří Veselý

Londýn - Na "fotbalovém" kurtu v Turecku získal tenista Jiří Veselý zpět ztracené sebevědomí. I díky účasti v semifinále v Antalyi dnes zvládl první kolo Wimbledonu a věří, že těžké období skončilo.

"Ještě před týdnem byla moje pozice složitá a teď už je lepší. Ale tak to v tenise je, že přijde jeden turnaj a zlomí se to k lepšímu," řekl Veselý novinářům.

Před měsícem po vyřazení v prvním kole Roland Garros naznačoval, že by sezonu zabalil, ale rozhodl se bojovat dál. Před turnaji na trávě přišel jeho trenér Jaroslav Machovský s návrhem, aby se rozešli, že Veselý potřebuje nový impulz.

Sám tak odjel na turnaj na trávu do Antalye, kde postoupil do semifinále. "Přežil jsem tam první kolo, pak jsem porazil Verdasca, což nikdo nečekal. Získal jsem nějaké body, trošku i pohody a sebevědomí," řekl čtyřiadvacetiletý hráč.

Travnaté kurty v Turecku označil Veselý za šílené. "Když jsem tam jezdil na futures, tak to dřív býval fotbalový stadion. Moc to nebylo o tenisu, ale pro moji hru to bylo asi dobré. Jak to skákalo špatně, tak se dobře podávalo," řekl Veselý.

Před Wimbledonem oslovil na zkoušku trenéra Theodora Devotyho, který dlouho pomáhal Radku Štěpánkovi s znají se z Davisova poháru. Do třetího grandslamu v sezoně vstoupil výhrou nad Němcem Florianem Mayerem 3:1 na sety.

Pomohlo mu, že v All England Clubu ještě v prvním kole neprohrál a zdejší areál je jedním z jeho nejoblíbenějších. "Tady to má historii, atmosféra je unikátní. Člověk cítí, že je na jedinečném turnaji, všechna jejich pravidla zapůsobí," řekl.

V paměti má i předloňskou výjimečnou bitvu s Tomášem Berdychem. Dlouholetou českou jedničku trápil v osmifinále, zápas byl kvůli tmě rozložen do dvou dnů a Veselý prohrál až v pěti setech. "Rád na něj vzpomínám, i když jsem prohrál. Přinesl úplně všechno, co mohl. Emoce, napětí. Nikdy na něj nezapomenu," řekl Veselý.

Ve Wimbledonu je letos ve zvláštní situaci. Je jediným českým mužem v hlavní soutěži. "Hráčů moc momentálně nemáme. Je to bohužel, jaký to je. Takový je někdy vývoj," konstatoval Veselý.

Sám se snaží, aby nevypadl ze světové stovky a na grandslamech se udržel. Po rozchodu s Machovským proto testuje spolupráci s Devotym a angažoval portugalského fyzioterapeuta Carlose Carvalha. "Zranění v posledních letech bylo dost. Pořád mě něco táhlo, bolelo, byly skreče. S mou výškou a problémy je to potřeba," řekl.

Dále spolupracuje i se sportovním psychologem Michalem Šafářem, který pomáhal také Petře Kvitové. "Chci se pokusit to ještě zintenzivnit, protože se chci posunout. Důležitá je nejen kondice, tenis, ale i hlava, ta u mě hraje velkou roli," řekl Veselý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pondělí 22. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď