Věřící ve Velké Bíteši uložili do kostela relikviář s kapkou krve Jana Pavla II.

foto Brněnský biskup Vojtěch Cikrle (druhý zprava) přichází celebrovat slavnostní mši při instalaci relikviáře s kapkou krve papeže Jana Pavla II., 26. června 2022 v kostele svatého Jana Křtitele ve Velké Bíteši na Žďársku.

Velká Bíteš (Žďársko) - V kostele svatého Jana Křitele ve Velké Bíteši je ode dneška relikviář s kapkou krve papeže Jana Pavla II. Ostatky světce přivezli zástupci římskokatolické farnosti loni v říjnu z polského Krakova. Do ozdobeného výklenku v kněžišti bítešského kostela ho uložili při dopolední poutní mši, již vedl brněnský biskup Vojtěch Cirkle.

Fotogalerie

"Ostatky v církvi, to je něco, co nás spojuje s tím člověkem, ke kterému máme vztah a kde tvoříme jedno společenství," řekl biskup Cikrle v závěru mše, než přednesl modlitbu k někdejšímu papežovi.

O možnosti získat relikviář s ostatky svatého Jana Pavla II. se bítešští farníci dověděli od dobrovolného hasiče z krakovské diecéze, který pracuje v Čechách a má kamaráda hasiče ve Velké Bíteši.

"On mi o tom pověděl," řekl ČTK bítešský farář Bohumil Poláček. Doplnil, že v Krakově předal farníkům relikviář kardinál Stanislaw Dziwisz, někdejší osobní sekretář papeže. Podle webu farnosti se cestu do Krakova podařilo uskutečnit loni 16. října, po odkladech způsobených pandemií koronaviru.

Dnešní mše se vedle místních hasičů zúčastnili jejich kolegové z Polska a ze Slovenska. Slavnost začala průvodem s družičkami z fary do kostela.

Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Krakovský kardinál Karol Wojtyla, který přijal jméno Jan Pavel II., byl zvolený 16. října 1978 a papežem byl až do své smrti 2. dubna 2005. Pro věřící představoval charismatickou osobnost naplněnou životním optimismem a pevnými morálními zásadami. Za svatého byl prohlášený 27. dubna 2014.

Ostatky svatého Jana Pavla II. jsou na Vysočině uložené také v poutním kostele ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě, jsou tam od května 2014. Jde také o kapku krve. Tento kostel je zasvěcený Božímu milosrdenství, svátku, který ustanovil Jan Pavel II. v roce 2000.

Bítešský kostel je kulturní památkou. Pozdně gotický kostel s kamenným opevněním vznikl na základech starší stavby, později byl renesančně a barokně upravovaný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď