Venezuelský prezident podepsal v Íránu smlouvu o spolupráci na 20 let

foto Venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho protějšek z Íránu Ebráhím Raísí během oficiálního ceremoniálu v paláci Sádabad v severní části Teheránu 11. června 2022.

Teherán - Venezuelský prezident Nicolás Maduro podepsal v Íránu smlouvu o spolupráci na 20 let. Pochvaloval si také výpomoc Teheránu s dodávkami pohonných hmot, které Írán poslal Venezuele i přesto, že jsou na Caracas uvaleny americké sankce. S odkazem na íránská média o tom informuje agentura AP a AFP.

Plán zahrnuje spolupráci v oblasti ropy, petrochemie, cestovního ruchu a kultury. Slavnostní podpis se konal v paláci Sádabad v severní části Teheránu za přítomnosti Madura a jeho íránského protějšku Ebrahíma Raísího. Podle Madura dohoda má posloužit k posílení suverenity obou zemí a ke zlepšení dostupnosti potravin.

"Dodávka ropy z Teheránu do Caracasu byla velkou pomocí pro venezuelský lid,“ řekl Maduro v pátek pozdě večer íránským médiím. Uvedl, že Venezuelu a Írán spojuje "společná vize" ohledně mezinárodních otázek a obě jsou oběťmi donucovacích opatření ze strany Spojených států a jejich spojenců. "Venezuela projevila ukázkový vzdor proti sankcím a hrozbám ze strany nepřátel a imperialistů," uvedl Raísí.

Teherán se potýká s americkými sankcemi zavedenými od doby, co Spojené státy za vlády prezidenta Donalda Trumpa jednostranně odstoupily od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. Írán do Venezuely v minulosti kromě ropných tankerů vyvezl i automobily, připomíná AP.

Maduro oznámil po popsání dohody zavedení leteckého spojení mezi Teheránem a Caracasem. Íránská média také uvedla, že země Venezuele předala druhý ze čtyř objednaných ropných tankerů modelu Aframax.

Maduro je na zahraniční cestě poté, co ho Washington odmítl pozvat na devátý summit Ameriky, který skončil v pátek. Washington krok zdůvodnil venezuelským autoritářstvím a porušováním lidských práv. Ze stejného důvodu nepozvala vláda prezidenta Joea Bidena na summit ani představitele Kuby a Nikaraguy.

Na začátku tohoto týdne se venezuelský prezident zastavil v Alžírsku a v Turecku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď