Venezuelský mocenský boj se změnil na hudební souboj

foto Mexická zpěvačka Paulina Rubiová na benefičním koncertu ve stylu Live Aid v Cúcutě.

Caracas/Cúcuta - Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely desítky hudebníků, aby vystoupily na dvojici koncertů. Jeden na podporu opozice vedené šéfem parlamentu Juanem Guaidóem, která se snaží získat humanitární pomoc, druhý organizovaný vládou prezidenta Nicoláse Madura, jež je pod značným domácím i zahraničním tlakem, aby odstoupila. Venezuelští vojáci při střetu v oblasti přiléhající k brazilským hranicím zabili dva domorodé obyvatele a dalších nejméně 15 lidí zranili.

V kolumbijském městě Cúcuta u hranic s Venezuelou se koná benefiční koncert zahraničních hudebníků ve stylu Live Aid, který sponzoruje britský miliardář Richard Branson. Jeho cílem je podpořit venezuelskou opozici a dostat do Venezuely humanitární pomoc, jejíž vstup na venezuelské území blokuje Madurův režim.

Koncert symbolicky zahájila Venezuelanka Reymar Pedromová, která stejně jako několik milionů krajanů prchla před bídnou situací ve své zemi. Píseň "Odešla jsem" o strastech uprchlíka si s ní zazpívala i spousta lidí v mnohatisícovém davu před pódiem. Po ní se na scéně představili například venezuelský zpěvák José Rodríguez, rapper Chyno či Mexičanka Paulina Rubiová. Mezi dalšími více než dvěma desítkami většinou latinskoamerických hudebníků jsou například Diego Torres, Alejandro Sanz či Carlos Baute.

Krom desítek muzikantů do Cúcuty dorazili také prezidenti Chile či Kolumbie Sebastián Piňera a Iván Duque, kteří stejně jako desítky hlav dalších amerických a evropských států uznávají za prozatímního prezidenta Guaidóa.

"Není nic krutějšího než vláda, která uzavírá průjezd humanitární pomoci...Maduro je součástí problému a demokracie bude pro Venezuelu jeho řešením," prohlásil pravicový chilský lídr Piňera.

Duque vyzval venezuelskou armádu, aby se postavila na "správnou stranu dějin" a nechala pomoc projet do své země. Právě podpora vojska rozmístěného na hranicích je pro Madurovo setrvání u moci klíčová; zatím jsou k němu až na výjimky všichni přední důstojníci loajální.

Madurova vláda, která humanitární pomoc označuje za začátek vojenské intervence USA, zorganizovala vlastní koncert na venezuelské straně hranice pod názvem Ruce pryč od Venezuely.

Podle nových údajů, které zveřejnila OSN, už z Venezuely uprchlo zhruba 3,4 milionu lidí. To je o 400.000 víc než poslední odhad z listopadu loňského roku. Nejvyšší počet venezuelských migrantů je v Kolumbii - více než 1,1 milionu. Následuje Peru s více než půl milionem běženců a Chile s 288.000.

Šéfa parlamentu Guaidóa od ledna uznala dočasným prezidentem země padesátka zemí, včetně USA poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Madura ale stále uznává mimo jiné Rusko, Turecko a Čína.

Venezuelští vojáci u hranic zabili dva lidi a 15 zranili

Venezuelští vojáci v pátek při střetu v oblasti přiléhající k brazilským hranicím zabili dva domorodé obyvatele a dalších nejméně 15 lidí zranili, z toho několik vážně. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury s odvoláním na opozici a nevládní organizace. Podle jedné z nich zajali domorodci tři vojáky a na místě panuje napjatá situace.

Opoziční poslanec Américo de Grazia na sociální síti zveřejnil video, na němž je údajně vidět ošetřování zraněného v nemocnici. Incident se podle agentury AFP odehrál ve městě Gran Sabana, které se nachází na východě země poblíž hranic Brazílie a Guyany.

Ke krvavému střetu došlo v době sílícího napětí ve Venezuele kvůli mocenskému konfliktu mezi vládou prezidenta Nicoláse Madura a opozicí vedenou Juanem Guaidóem, kterého už řada zemí v čele s USA uznala jako úřadující hlavu státu.

Maduro ve čtvrtek oznámil uzavření hranice s Brazílií a zvažuje i uzavření hranic s Kolumbií. Chce tak zabránit opozici, aby do země dostala humanitární pomoc, kterou Maduro označuje za snahu USA a opozice ho svrhnout.

Domorodí indiáni se podle agentury EFE snaží bránit tomu, aby byla Venezuela zcela odříznutá od sousedních zemí a aby se do země nemohla pomoc dostat.

Starosta města Gran Sabana Emilio González podle agentury AP uvedl, že při incidentu byla zastřelena Zoraida Rodriguezová patřící k indiánské komunitě etnika Pemónů. Druhým mrtvým je další indián Rolando García. Členové komunity se podle starosty střetli s Národní gardou a armádou, která přesouvala k brazilským hranicím tanky.

Opoziční list El Nacional s odvoláním na zdroje z místa hovoří až o 22 zraněných. Nejméně čtyři zranění jsou podle deníku ve vážném stavu.

Domorodci podle lidskoprávní advokátky Tamary Sujuové zajali tři vojáky a čekají, zda s nimi bude armáda vyjednávat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 11:00 28°C

Celá předpověď