Venezuela zatkla 15 vojenských důstojníků

foto Ilustrační foto - Příslušník venezuelské armády v Caracasu.

Caracas - Venezuelské úřady zatkly 15 vysoce postavených vojenských důstojníků. Uvedla to ve čtvrtek místní organizace na ochranu lidských práv Penal Forum. Znovuzvolený prezident Nicolás Maduro při slavnostním přijetí na ministerstvu obrany zatýkání potvrdil, ale neuvedl počet zadržených. Vyzval při té příležitosti armádu k loajalitě.

Důstojníci byli zatčeni v době kolem kritizovaných prezidentských voleb z minulé neděle. Ve venezuelských věznicích už je mnoho příslušníků armády obviněných ze spiknutí nebo dezerce.

Důstojníci, z nichž 14 jsou vysoce postavení poručíci a plukovníci, byli zatčeni mezi 17. a 21. květnem, tedy těsně před prezidentskými volbami, tvrdí Penal Forum. Stalo se tak poté, co příslušné úřady vyšetřovaly podezření ze spiknutí, tvrdí organizace.

Maduro, který ve čtvrtek hovořil na vojenské přehlídce, která se konala při příležitosti jeho znovuzvolení, vyzval armádu k loajalitě a potvrdil, že vůdcové údajného spiknutí byli zadrženi. "Budou ozbrojené síly zrazovat venezuelský lid?" ptal se před stovkami nastoupených vojáků. "Požaduji od ozbrojených sil naprostou oddanost, naprostou věrnost ústavě," prohlásil levicový autoritářský prezident.

Ministerstvo obrany k zatýkání neuvedlo žádné podrobnosti. Devět důstojníků se patrně v pondělí objevilo před soudem v Caracasu a bylo obviněno z vojenské vzpoury, velezrady či provinění vůči vojenským pravidlům chování, řekl šéf organizace Penal Forum Alfredo Romero. Dalších šest důstojníků se má údajně objevit před soudem později.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď