Velvyslanectví ČR, Švédska a Francie uspořádala v Berlíně snídani s Bělorusy

foto Ilustrační foto - Běloruští policisté na opoziční demonstraci v Minsku, 1. listopadu 2020.

Berlín - Velvyslanectví České republiky, Švédska a Francie v Německu dnes uspořádala snídani s představiteli běloruské občanské společnosti, se kterými diplomaté hovořili o stavu lidských práv v Bělorusku a ve světě. ČTK o tom informoval český velvyslanec Tomáš Kafka. Akce, která se konala na české ambasádě, se uskutečnila u příležitosti dnešního Mezinárodního dne lidských práv. České velvyslanectví spolu s francouzským hostilo snídani se zástupci běloruského exilu již loni, tehdy se ale setkání kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnilo jen přes internet.

Pandemie zasáhla do příprav snídaně i letos, stolování se muselo uskutečnit podle karanténních pravidel. Účast tak byla podmíněna očkováním, případně dokladem o prodělání nemoci. "Na úřadu nás bylo deset," řekl Kafka. "Další čtyři osoby byly ještě připojeny digitálně," dodal.

Kafka spolu se švédským kolegou Perem Thöressonem a francouzským vyslancem Emmanuelem Cohetem v prohlášení zdůraznili, že iniciativa podtrhuje jak péči o lidská práva, tak podporu lidí v nouzi, což jsou priority této trojice zemí.

"Iniciativa českého, francouzského a švédského velvyslanectví má v této těžké době pro obyvatele Běloruska mimořádný význam," uvedla o setkání Ina Rumjancevová z běloruské opoziční organizace Razam (Společně).

Dnešní setkání na českém velvyslanectví navazuje na snídani na francouzském velvyslanectví v Praze, na kterou 9. prosince 1988 někdejší francouzský prezident François Mitterrand pozval československé disidenty v čele s Václavem Havlem. Snídaně byla tehdy pro opozici jedinečným projevem podpory, informoval o ní následující den i komunistický list Rudé právo.

Česká republika s Francií se ke snídaním s disidenty společně vrátily v roce 2018, kdy na různých místech světa uspořádaly setkání s místními bojovníky za lidská práva a demokracii. Obě země tak chtěly připomenout 30. výročí Mitterrandova gesta. Kafka pak loni spolu s francouzským velvyslanectvím zorganizoval virtuální snídani s Bělorusy, kteří se do Německa uchýlili před režimem běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď