Velvyslanec KLDR při OSN: S USA už se o denuklearizaci nejedná

foto Ilustrační foto - Jaderné testovací středisko v KLDR na satelitním snímku z 20. dubna 2018.

New York - Ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy, zdlouhavá jednání nyní nejsou potřeba. Podle světových zpravodajských agentur to dnes v prohlášení uvedl severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song. Společná práce na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově byla hlavním závazkem z loňské zlomové schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

"Nepotřebujeme teď mít zdlouhavé rozhovory se Spojenými státy a denuklearizace už zmizela z vyjednávacího stolu," uvedl severokorejský velvyslanec. "Trvalý a významný dialog" požadovaný Washingtonem jeho prohlášení označuje za "trik" pro účely domácí politické agendy. Americké ministerstvo zahraničí večer nereagovalo na žádost agentury Reuters o komentář.

"Uvidíme, co bude se Severní Koreou," reagoval na vývoj americký prezident. Prý by jej překvapilo, kdyby se Pchjongjang zachoval "nepřátelsky". "On ví (severokorejský vůdce), že mě čekají volby. Nemyslím si, že by do toho chtěl zasahovat... Myslím, že by si přál, aby se něco stalo. Vztah je velmi dobrý, ale je tam jisté nepřátelství, o tom není pochyb," dodal Trump.

Denuklearizace Korejského poloostrova je ústředním tématem diplomatických snah, Trump s Kimem ji stanovili jakožto cíl společného úsilí při svém prvním setkání loni v červnu. Od summitu v Singapuru se ale jednání příliš neposunula a oživení nepřinesla ani říjnová pracovní schůzka ve Stockholmu, která podle Severokorejců "nesplnila očekávání".

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang nejprve vzdal vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Washingtonu nyní dává čas do konce roku, aby změnil své stanovisko a přišel s novým návrhem dohody.

Velvyslanec KLDR v dnešním prohlášení rovněž kritizuje evropské členy Rady bezpečnosti OSN, kteří ve středečním prohlášení odsoudili pokračující severokorejské testy balistických raket. Evropské státy při tom deklarovaly, že ekonomické sankce proti Severní Koreji musí zůstat v platnosti.

"Je to další vážná provokace vůči Severní Koreji", která uplatňuje "své právo posilovat své národní obranné schopnosti", uvedl Kim Song. Šestice evropských zemí podle něj v posledních měsících zaujala "roli hlídacího psa" Spojených států.

Státy Evropské unie ve svém prohlášení připomněly, že Pchjongjang navzdory rezolucím RB OSN od května provedl 13 zkoušek balistických střel. Naposledy se tak stalo 28. listopadu. Od roku 2017 nicméně KLDR netestovala jaderné bomby ani rakety dlouhého doletu. Severokorejský vůdce nedávno vyvolal obavy z návratu těchto testů, když pohrozil, že příští rok by se mohl vydat "novou cestou".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď