Velkou výstavu o baroku v Bavorsku a Čechách chystají odborníci z obou zemí

foto Ministr kultury ČR Martin Baxa (vlevo) a bavorský státní ministr Markus Blume vystoupili 21. dubna 2022 v Praze na briefingu při příležitosti podpisu smlouvy o uspořádání společné výstavy s názvem Baroko v Bavorsku a Čechách.

Praha - Výstavu Baroko v Bavorsku a v Čechách připravují společně pro příští rok české Národní muzeum a Dům historie Bavorska v Řezně. Má představit baroko nejen jako uměleckou epochu spojující regiony, ale i dynamiku doby i propasti třicetileté války a četných krizí. Zástupci obou pořádajících institucí podepsali v Praze smlouvu o spolupráci na přípravě výstavy.

Má být druhou bavorsko-českou zemskou výstavou po zemské výstavě 2016 o císaři Karlu IV. Výstava se chce zaměřit na podstatné momenty společné historie. "Obyvatelé obou zemí jsou vzájemně propojení již po staletí. Dobrý příklad této provázanosti jsme mohli pozorovat například v případě česko-bavorské zemské výstavy věnované císaři Karlu IV. u příležitosti 700. výročí jeho narození," řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Podle ředitele NM Michala Lukeše by měl být výsledkem mezinárodní spolupráce na výstavě poutavý a zajímavý obraz baroka. "Baroka jako doby, která byla pro obě země v srdci Evropy časem úžasných kulturních výkonů a současně převratných sociálních a politických událostí," řekl Lukeš.

Institucionálně výstavu připravují obě instituce za přispění odborníků na dané období, za českou stranu historik umění Vít Vlnas, řekl ČTK Lukeš. Pořadatelé spolupracují s několika univerzitami z obou zemí. Baroko je podle Lukeše v mnohém pro obě země podobné, odlišně je ale třeba na obou stranách hranic vnímáno, a to bylo na myšlence výstavy podnětné a vzrušující, uvedl ředitel Národního muzea.

Výstava se bude konat od května do září 2023 v Řezně a od listopadu 2023 v Národním muzeu v Praze. Měla by představit kolem 200 originálů pocházejících z veřejných a církevních institucí v Německu a v Česku. Pořadatelé uvedli, že mají slíbené i zápůjčky z dalších zemí, zejména z Rakouska či Nizozemska, a také z několika soukromých sbírek. Přehlídku výtvarného umění, uměleckého řemesla a historických artefaktů doplní více než desítka dobových architektonických modelů.

Ministr Baxa se dnes také v Praze setkal s bavorským státním ministrem Markusem Blumem. Připomněli letošní 30. výročí podpisu smlouvy o dobrém sousedství, která podle obou politiků položila základ vzájemné důvěry. Smlouva mezi Českou a Slovenskou federativní republikou a Spolkovou republikou Německo o dobrém sousedství a přátelské spolupráci byla podepsána v únoru 1992.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď