Velké obchody budou tradičně 1. května v provozu, 8. května zůstanou zavřené

foto Obchod Billa.

Praha - Velké obchody, které mají výjimku ze současného vládního zákazu maloobchodního prodeje jako jsou potraviny nebo drogerie, budou mít tradičně 1. května otevřeno. Naopak 8. května zůstanou prodejny nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době o vybraných svátcích zavřené. Obchodníci o otevírací době informují na webových stránkách, sociálních sítích, v reklamních letácích i přímo v prodejnách. Před cestou do obchodu doporučují aktuální stav v daném místě zkontrolovat na webu, řekli zástupci řetězců ČTK.

V prodejnách na prvního máje platí ve většině případů běžná provozní doba. Momentálně jsou lidem z rozhodnutí vlády dostupné kamenné prodejny s potravinami, domácími a zahrádkářskými potřebami, dětským oblečením a obuví, papírnictví, drogerie, lékárny, optiky, dále také obchody s chovatelským zbožím nebo květinářství.

Na druhý květnový svátek platí pro velké obchody zákaz prodeje. V případě Globusu tak podle jeho mluvčí Lutfii Volfové zůstanou otevřené jen jeho samoobslužné čerpací stanice. Síť Billa bude mít otevřenou pouze prodejnu na hlavním nádraží v Praze, obchod na Letišti Václava Havla v provozu nebude. Podle mluvčí společnosti Billa Dany Bratánkové zůstanou otevřené také čerpací stanice Shell s konceptem Billa stop & shop, uvedla.

Loni 8. května platil nouzový stav, který zákaz prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních rušil. Přesto většina prodejců možnost mít otevřeno nevyužila. Rozhodnutí zdůvodňovali tím, že personál, který v době pandemie koronaviru čelí zvýšenému tlaku, chtějí nechat odpočinout.

Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016. Takové obchody musejí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince.

Podnikatelské svazy zákon o prodejní době opakovaně kritizují. Naopak odboráři usilují o rozšíření regulace na všech 13 svátků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 18. května 2021

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď