Velké nákladní vozy zatím elektrická budoucnost nečeká

foto Mercedes-Benz Trucks

Odborníci soudí, že cena vozů s elektrickým pohonem se na úroveň stejně velkých a výkonných modelů s klasickým spalovacím motorem dostane již za zhruba tři až čtyři roky. V případě velkých a velkých nákladních vozů však k témuž dojde až v polovině příštího desetiletí.

Vyplývá to z výsledků stuide, kterou zveřejnilo Ministetstvo energetiky ve Spojených státech. Do té doby budou náklady na nákup, provoz a údržbu levnější v případě klasických dieselových vozů.

Menší kategorie vozů, které slouží například ve městech k zásobování obchodů, by se mohla stát cenově konkurenceschopnou s diesely již zhruba v roce 2030.

Studie se zabývá také ekonomickým porovnáním výhodnosti nákladních vozů s vodíkovými palivovými články. Tedy těmi, které také ke svému pohonu využívají elektrickou energii. Ta se ovšem vyrábí přímo v útrobách vozidla v palivovém článku, kdy se využívá reakce vodíku vezeného v nádržích a vzdušného kyslíku. Odpadním produktem je pak pouze čistá voda.

Tyto vozy by se v kategorii vozidel s dojezdem nad pět set kilometrů měly stát konkurenceschopnými také v roce 2035.

Současná americká administrativa by ráda, aby se celý proces urychlila. V současnosti totiž velké nákladní vozy mají na celkovém silničním provozu podíl jen 5 procent, avšak vytvářejí více než dvacet procent emisí z celkového dopravního sektoru. Proto chce již nyní vytvářet potřebnou infrastrukturu. Například vytvořením národní dobíjecí sítě.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 29. března 2023

Očekáváme v 15:00 11°C

Celá předpověď