Veletrh je jen prvním krokem, upozorňuje Rudolf Jindrák

foto Ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

Česká republika se zúčastnila prvního dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) v Šanghaji, který se uskutečnil v první polovině listopadu, v elitní sestavě v čele s prezidentem republiky a čtyřmi ministry a šéfem Hospodářské komory. Položili jsme českým účastníkům tři anketní otázky. Odpovídá ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák:

Proč bylo důležité být v Šanghaji na této akci?

Celá cesta pana prezidenta do Číny, v pořadí už pátá, byla pojata jako podpora našeho exportu na čínský trh. Šlo o první tak velkou akci, kdy Čína takto promovala dovozy z celého světa, takže si myslím, že bylo opravdu záhodno, abychom u toho byli. A dát najevo, že Česká republika má co nabídnout, protože čínský trh a je obrovský a je jen dobře, když se tam nějaké naší firmě podaří dostat. Přičemž samozřejmě platí, že Čína už řadu našich podniků exportní destinací je.

PDF ke stažení:

Ozvěny z Číny

Česko přivezlo do Šanghaje tzv. rodinné stříbro, tedy tradiční výrobce a exponáty. Nakolik se národní expozici podařilo v tak tvrdé konkurenci zaujmout?

Myslím, že naše expozice dopadla, z pohledu času, který na její přípravu byl, velmi dobře. Je vždy problém, co vybrat za exponáty, protože vždy je třeba zvolit věci známé stejně jako ukázat nové možnosti. Tento přístup byl vidět a myslím, že přitáhl pozornost, Musíme však mít na paměti, že veletrhy jsou místy setkání, ne podepisování kontraktů. Jsou prvním krokem, který k nim vede, následuje běh na delší trať.

Jaké podněty pro vaši práci a další aktivity si přivážíte z premiérového CIIE 2018?

Docela mne překvapilo, jak velké téma je pro Čínu hrozící obchodní válka s USA. Je patrné, že pro Čínu coby pro druhou největší ekonomiku světa je hodně důležité, aby měla volný obchod, a že je sama ochotna učinit mnohé, aby tomu tak skutečně bylo. Všechny země včetně nás nohou tudíž přispět k naplnění této strategie, protože čínská poptávka stoupá a jakékoli blokády mohou snaze o její nasycení škodit. Naše mise by měla spočívat v tom, že budeme sledovat, analyzovat a promovat možnosti, které najdeme ve shodě s naší ambasádou. Musíme si nastavit naše myšlení jinak než před pár lety a hledat šance třeba ve spolupráci se třetími zeměmi, abychom se do Číny dostali.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď