Vedomosti: Kreml kritizuje tvrdý postup proti opozici v Moskvě

foto Ilustrační foto - Ruští policisté zatýkají demonstranty, kteří 27. července v Moskvě protestovali proti údajně diskriminačním praktikám moskevské volební komise.

Moskva - Kreml se snaží analyzovat neuspokojivé výsledky strany Jednotné Rusko v zářijových komunálních volbách v Moskvě, kde vládní strana podstatně ustoupila od svých pozic. Napsal to dnes list Vedomosti. Jednotné Rusko si sice na moskevské radnici znovu zajistilo většinu, ztratilo ale třetinu mandátů. Příčinou neúspěchu je podle Kremlu i tvrdý postup proti opozici.

Volby v ruské metropoli poznamenal masový odpor proti rozhodnutí volební komise vyřadit z formálních důvodů z boje desítky opozičních kandidátů. V Moskvě se od konce července uskutečnilo několik demonstrací, stovky lidí byly zatčeny a několik aktivistů, označených za organizátory, bylo odsouzeno k nepodmíněným trestům vězení.

Ztráta třetiny poslaneckých míst na moskevské radnici nebyla velkým překvapením, protože jen potvrdila pokles vlivu Jednotného Ruska ve velkých ruských městech. Strana v Moskvě dokonce oficiálně kandidáty nepostavila, o poslanecké posty se ucházeli jako nezávislí. Právě to Kreml při analýze volebních výsledků označil za chybu, napsaly Vedomosti.

Vyřazení opozičních kandidátů v Moskvě polarizovalo veřejné mínění a poškodilo Kreml, konstatoval list s odvoláním na mínění vládních úředníků. "Totální zablokování opozice Kreml označuje za chybu," uvedly Vedomosti.

Strana Jednotné Rusko v Moskvě nepostavila všeobecně známé kandidáty a nedokázala mobilizovat důchodce, kteří jsou považováni za tradiční stoupence kremelského establishmentu. Úspěch zaznamenala taktika opozičního vůdce Alexeje Navalného, jenž vyzval k podpoře veškerých kandidátů, kteří se Jednotnému Rusku postaví, uvedl ruský list s odkazem na názory kremelských politologů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 12. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď