Vědkyně mají rekordní zájem o stipendium Pro ženy ve vědě

foto Vědkyně, žena, laboratoř - ilustrační foto

Do projektu L'Oréal Pro ženy ve vědě se přihlásil rekordní počet mladých vědkyň. Letošní osmý ročník stipendia patří s 67 přihláškami k nejúspěšnějším ročníkům v České republice. I letos každá ze tří vítězek získá čtvrt milionu korun, který může využít dle svého uvážení. Dlouhodobě projekt podporuje světová organizace UNESCO a odborným garantem je Akademie věd ČR.

„Celkově jsme obdrželi téměř dvojnásobný počet přihlášek v porovnání s minulým rokem a velmi nás potěšil zájem i mimopražských vědkyň. Doufáme, že se nám nadále bude dařit upozorňovat na talentované české ženy ve vědě,“ komentuje uzavření přihlášek o stipendium Tereza Law, PR manažerka L´Oréal.

Nejvíce uchazeček o stipendium se tradičně hlásí z Prahy, což také odpovídá koncentraci vědeckých institucí v hlavním městě v čele s Akademií věd ČR a Univerzitou Karlovou. Oproti minulým ročníkům ale zájem o stipendium výrazně posílil i v dalších městech republiky. Rekordní počet přihlášek dorazil z Brna, kde ženy bádají zejména na Masarykově univerzitě. Z brněnské metropole se úplně poprvé do projektu zapojily vědkyně z institutu CEITEC. Další nadějné vědkyně přihlášené do soutěže se věnují výzkumu v Olomouci, Ostravě, Zlíně, Českých Budějovicích a poprvé se do soutěže přihlásila adeptka z Liberce.

Přihlášky dle sídla výzkumné instituce
Praha42
Brno14
České Budějovice 5
Liberec2
Zlín2
Olomouc1
Ostrava1
Celkem 67

O stipendium se ucházejí ženy z různých vědních oborů. Nejvíce přihlášených bádá v oblasti lékařství nebo chemie. Ve srovnání s minulými ročníky výrazně stoupl počet přihlášek vědkyň, které se věnují vědám o zemi a životnímu prostředí. Všechny vědkyně budou bojovat o postup do finále, do kterého se dostane 10 nejlepších vědeckých projektů. Ty bude posuzovat odborná porota složená ze zástupců Akademie věd ČR, odborného garanta projektu a organizace UNESCO. Tři oceněné laureátky si převezmou odměnu na slavnostním vyhlášení v květnu.

Přihlášky dle oborů
Lékařství 15
Chemie13
Životní prostředí a vědy o zemi11
Fyzika7
Botanika6
Technické vědy5
Zoologie5
Biologie4
Matematika1
Celkem 67

Přínos stipendia hodnotí vítězka loňského ročníku Lubomíra Balková z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze: „Stipendium pro mě bylo zdrojem nadšení a impulzem k ještě intenzivnější práci na mém výzkumném projektu. Díky výhře jsem měla pocit, že moje práce má opravdu smysl a dopřála jsem si i oddech v Paříži. Podařilo se mi společně s mými studenty vydat nová skripta Lineární algebra 1 a 2 a pokračuji v popularizaci matematiky s nadanými středoškoláky.“

Více informací o projektu Pro ženy ve vědě najdete

na www.prozenyvevede.cz

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 10. prosince 2019

Očekáváme v 11:00 4°C

Celá předpověď