Vedení SPD vyzvalo Merkelovou, aby zajistila Maassenův odchod

foto Německá kancléřka Angela Merkelová (v pozadí) a ministr vnitra Horst Seehofer.

Berlín - Vedení německé sociální demokracie (SPD) dnes vyzvalo kancléřku Angelu Merkelovou, aby se postarala o to, že šéf civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen opustí svou funkci. Výzva přišla poté, co se v SPD začaly objevovat hlasy, které kvůli Maassenově kauze zpochybňují vládní koalici s konzervativní unií CDU/CSU. Kvůli její budoucnosti jednaly špičky koalice, jasné řešení ale nenašly. Maassen v souvislosti s děním ve východoněmeckém Chemnitzu šířil nepravdivé informace, poslanci CDU a CSU za ním ale zatím stojí.

"Pro vedení SPD je naprosto jasné, že Maassen musí jít. Merkelová musí nyní jednat," uvedl generální tajemník strany Lars Klingbeil. "Míč je nyní na straně kancléřky a předsedy CSU," uvedl zase na twitteru místopředseda SPD Ralf Stegner s odkazem na Merkelovou a ministra vnitra Horsta Seehofera. "Pan Maassen už není ve své funkci obhajitelný a musí odejít," dodal.

Kvůli situaci, která podle pozorovatelů hrozí přerůst v další vládní krizi, se odpoledne v berlínském kancléřství asi na hodinu a půl sešli Merkelová se Seehoferem a šéfkou sociální demokracie Andreou Nahlesovou. Zatímco Seehofer za Maassenem výslovně stojí a Nahlesová je pro jeho odchod, Merkelová se zatím jasně nevyjádřila. Její mluvčí ale opakovaně odmítl potvrdit, že má v šéfa kontrarozvědky stále důvěru.

Jasný výsledek podle agentury DPA a televize ntv dnešní setkání trojice politiků nepřineslo. Politici, kteří mají vůli v koalici pokračovat, budou dál o problematice jednat v úterý.

Už dopoledne se k Maassenově kauze vyjádřil vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert. "Dostali jsme se do bodu, kde bychom měli stanovit nepřekročitelnou hranici. Pokud zůstane šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy ve funkci, nemůže SPD jen tak dál pracovat ve vládě," řekl magazínu Spiegel. Ve straně, které další účast na velké koalici v průzkumech veřejného mínění rozhodně nepřidává, podobné hlasy nyní jen sílí.

Maassen vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Jeden z nich zachytilo i hojně zveřejňované video, které ale šéf kontrarozvědky zpochybnil. "Nejsou k dispozici žádné důkazy, že by video k tomuto údajnému případu, které je na internetu, bylo autentické," prohlásil. Poznamenal také, že naopak existují důvody si myslet, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci, aby se odvedla pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu. Později ale musel připustit, že video je autentické a že o nepravdivou informaci nejde.

Přesto se za Maassena, jehož chování v současné vyhrocené situaci řada komentátorů považuje za zcela nepochopitelné, postavil ministr vnitra Seehofer. Po středečním jednání v parlamentních výborech ho podpořili také poslanci vládní CDU/CSU a opozičních liberálů. Poslanci FDP ale otočili a Maassenův konec v souvislosti s jeho kontakty s AfD rovněž požadují.

Seehofer dnes svůj postoj při projevu v parlamentu zopakoval. Maassen podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu. K novým informacím, že šéf kontrarozvědky v červnu ještě před oficiálním zveřejněním předal data z výroční zprávy o činnosti svého úřadu poslanci protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) se ještě Seehofer nevyjádřil. Právě přílišná blízkost k AfD je Maassenovi někdy také vyčítána. Maassen to ale popírá. Jeho úřad dnes uvedl, že od doby, kdy se v roce 2012 ujal funkce, vedl 237 rozhovorů s politiky, z nichž jen pět bylo s politiky AfD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 20. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď