Vedení Prahy kvůli kauze Dozimetr zadalo audity ve svých organizacích

foto Ilustrační foto - Jednání pražského zastupitelstva, 16. června 2022, Praha. Pražský primátor Zdeněk Hřib.

Praha - Praha nechá provést hloubkové audity ve zhruba 250 svých příspěvkových organizacích. Zaměří se na to, zda organizace zadávaly od roku 2010 veřejné zakázky některé z více než třicítky firem, které mají podle vedení města vazby na osoby obviněné v kauze údajné korupce v dopravním podniku (DPP) Dozimetr. Radní to dnes na návrh primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) uložili ředitelům organizací, informoval v tiskové zprávě mluvčí města Vít Hofman.

Městští zastupitelé na mimořádném jednání svolaném z popudu opozice koncem června zadali radním, aby zajistili audity v souvislosti s IT zakázkami přidělenými magistrátem a dalšími organizacemi města firmám spojeným s podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Marošem Jančovičem, kteří jsou obvinění v kauze Dozimetr. Dnes schválené audity příspěvkových organizací se nicméně nebudou týkat jen informačních technologií, ale všech oblastí a všech organizací.

V případě, že některá z organizací s firmou či firmami na seznamu spolupracovala, auditoři podrobně prověří celý proces soutěže a zadání zakázky. "Prověřované firmy mají celou řadu zakázek i u ministerstev, vládních agentur i samostatných pražských městských částí, a těm všem bych proto doporučil provést obdobné hloubkové audity. Zakázky mohou být i zcela legitimní a pocházet z otevřených soutěží, ale chceme vše pro jistotu prověřit," uvedl Hřib. Dodal, že protikorupční opatření Piráti zavádí celé volební období.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v červnu kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, mimo jiné primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD. Policie tvrdí, že organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď