Vedení domu ve Vejprtech podezírá ze způsobení požáru tři klienty

foto V domově pro postižené ve Vejprtech, v němž při požáru zemřelo osm mužů, začala 24. ledna 2020 specializovaná firma vyklízet zničené vybavení.

Vejprty (Chomutovsko) - Vedení domova pro zdravotně postižené ve Vejprtech podezírá tři klienty z toho, že způsobili nedělní požár, při kterém zemřelo osm lidí. Tito klienti byli z preventivních důvodů převezeni do psychiatrické léčebny, řekl dnes ČTK ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

"Já nesdílím názor policie, že jde o nešťastnou náhodu. Podezíráme tři osoby, které o tom mluvily i poté. Nejsem Sherlock Holmes, nevím výsledek. Nicméně v rámci preventivních opatření všichni tři už nejsou v domovech umístěni u nás," řekl Koláček.

Mluvčí krajské policie Alena Bartošová dnes ČTK řekla, že se k rozhodnutí ředitele domu umístit klienty do léčebny policie nebude vyjadřovat. Ve čtvrtek policisté uvedli, že příčinou nedělního tragického požáru byla manipulace s otevřeným ohněm. Vyloučili technickou závadu.

Za čin obecného ohrožení z nedbalosti hrozí případnému pachateli až osm let. Policisté také vyloučili, že by viníkem byl někdo zvenčí, kdo by neměl přístup do objektu. Starostka města Jitka Gavdunová (ODS) už dříve uvedla, že klienti vyhořelého domova se v minulosti pokoušeli objekt zapálit. Ohnisko požáru bylo ve společenské místnosti v prvním patře objektu, kde pravděpodobně začal hořet gauč.

Další klienti z domova Kavkaz, kde hořelo, podle ředitele zůstanou ve městě. Tři další lidé jsou stále v nemocnici, přičemž jeden je dál v kritickém stavu. Tři klienti jsou podle Koláčka ve svých domovech a dalších 17 zůstává v zařízeních po městě. Ředitel také uvedl, že dnes zřejmě odmítne nabídku přemístit klienty do jiných míst v kraji. Podle něj mají městské sociální služby dostatečné kapacity je ubytovat ve městě.

Ve vyhořelém domě začaly úklidové práce

V domově pro postižené ve Vejprtech dnes začaly úklidové práce. S úklidem se začíná v přízemí, které není požárem poničené, pouze je promočené. Po vyklizení, vyčištění a rekonstrukci v přízemí by se sem mohli vrátit první klienti, řekl dnes ČTK ředitel městských sociálních služeb Viktor Koláček.

"Prioritou je to přízemí. Já sám očekávám, že to bude v řádech dnů nebo týdnů. Podařilo se nám nicméně i zlepšit ty provizorní podmínky, to znamená že nakupujeme postele, aby to provizorium mohlo být protažené i na 14 dnů," řekl Koláček. Uvedl, že klienti z domova Kavkaz, kde v neděli hořelo, zůstanou v jiných zařízeních ve městě. Ředitel dnes zřejmě odmítne nabídku přemístit klienty do jiných míst v kraji.

Podle technika Jindřicha Šarlingera z firmy Belix, která zajišťuje v domě sanační práce, se do přízemí po hašení dostala voda a veškeré věci jsou promočené. "Je to i začouzené. Takže veškerý nábytek včetně oblečení se likviduje a schovávají se pouze osobní věci jako například elektronika, rádia, televize, mobily nebo fotografie," řekl.

Místnosti v přízemí řemeslníci následně vymalují, opraví stropy a vymění podlahy. Po rekonstrukci se klienti budou moci vrátit zpočátku alespoň do přízemí. Je tam několik pokojů, společenská místnost, kuchyň a jídelna. Horní patra se stavebně oddělí a sanační práce i rekonstrukce, například výměna oken či sádrokartonových stropů, tam budou pokračovat. Práce v patrech, kde se našlo i ohnisko požáru, mohou podle technika trvat i několik měsíců.

Podle ředitele by opravy mohly být financované zatím z pojistky. "Vše je to nyní v režii pojišťovacího makléře a uvidíme, co vše pojistka pokryje," řekl. Radní Ústeckého kraje ve čtvrtek schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď