Vedení ČSSD odsouhlasilo konec vyjednávání s hnutím ANO

foto Místopředseda ČSSD Jiří Zimola hovoří s novináři po jednání předsednictva strany 6. dubna 2018 v Praze.

Praha - Předsednictvo ČSSD dnes odpoledne potvrdilo konec vyjednávání o vládě s hnutím ANO a souhlasí s tím, jak vedli vyjednávání předseda ČSSD Jan Hamáček s prvním místopředsedou Jiřím Zimolou. Rozhodnutí padlo jednomyslně, řekl po jednání novinářům Zimola. Hnutí ANO podle něj při vyjednáváních zvolilo cestu odmítnutí stabilní vlády a nyní se snaží pomocí marketingu zastřít podstatu rozdílů v názorech, kvůli kterým vyjednávání skončila neúspěšně.

Hamáček se Zimolou širšímu vedení strany představili, jak jednání s ANO v posledních týdnech postupovala. "Předsednictvo pak jednomyslně všemi hlasy přítomných schválilo náš postup ve vyjednávání o případné koalici a také ukončilo jednání s hnutím ANO o vytvoření případné koalice," uvedl Zimola. O závěru plánuje v sobotu informovat sjezd ČSSD v Hradci Králové, očekává, že delegáti věc vezmou na vědomí.

Živý videopřenos z TK po jednání předstednictva ČSSD:

ANO podle Zimoly zvolilo cestu, kdy odmítlo stabilní vládu, která by hlasovala pro lidi a ČR. "Není to ČSSD, kdo je za to odpovědný, je to hnutí ANO s ohledem na podmínky, které si kladlo a které nebylo ochotno jakkoli měnit," uvedl. Odmítl výroky šéfa ANO Andreje Babiše, že ČSSD šlo při jednáních pouze o místo ministra vnitra pro Hamáčka. "Je to jen marketingový tah, který zastírá podstatu věci, kterou je trestní stíhání nejvyššího člena české vlády," prohlásil.

ČSSD ve čtvrtek odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant rozdělení společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. V posledních týdnech podle informací ČTK čelili lídři ČSSD tlaku od straníků, kterým vadila Babišova vyjádření v médiích v průběhu jednání a neochota ANO k personálním ústupkům.

S řešením nyní musí podle Zimoly přijít Babiš. Zimola předpokládá, že prezident Miloš Zeman se bude chtít nechat od Babiše informovat, proč vyjednávání nedopadlo úspěšně. "My jsme připraveni ho informovat, proč jsme nemohli přijmout podmínky, které nám ANO dávalo. Nebylo to o personáliích, Janu Hamáčkovi, ministerstvu vnitra, ale o celém komplexu urážek, kterými pan Babiš opakovaně častoval sociální demokracii a kde z ní opakovaně činil nikoliv koaličního partnera, ale přívažek ke svému většinovému vládnutí," řekl Zimola.

Babiš ale obvinění z urážek sociálních demokratů označil za nesmysl. "Já jsem je neurážel. Já si myslím, že občané si můžou vyhledat vyjádření pana (předsedy Senátu Milana) Štěcha nebo pana (senátora Jiřího) Dienstbiera, kteří mě urážejí osobně," řekl České televizi. Jednání se podle něj odehrávala v normální a vstřícné atmosféře. "Já jsem jenom konstatoval, že my jsme byli ve vládě s bývalým vedením sociální demokracie, které podle mých informací stálo za všemi kauzami, vymyšlenými kauzami na moji osobu, a vyvrcholilo tím, že mě pan (bývalý premiér Bohuslav) Sobotka vyhodil z vlády," dodal Babiš.

Krajští šéfové ČSSD podporují rozhodnutí ukončit jednání o vládě

Ukončení vyjednávání ČSSD s hnutím ANO o společné vládě považuje většina krajských předsedů a představitelů sociální demokracie, které ČTK oslovila, za správný krok. V tomto ohledu stojí na straně svého předsedy Jana Hamáčka. Z neúspěchu jednání viní ANO a jeho předsedu Andreje Babiš. Na druhou stranu ale uvádějí, že nemají dostatek informací o tom, proč jednání zkrachovalo.

Sociální demokraté jednali s ANO o koaliční vládě podporované komunisty, jednání ale v noci na dnešek zkrachovala. Dnes jednalo předsednictvo ČSSD, které ukončení koaličního jednání schválilo. Podporu Hamáčkovi v této souvislosti vyjádřili krajští předsedové hradeckých, zlínských, moravskoslezských nebo libereckých sociálních demokratů Jan Birke, Lubomír Vaculín, Tomáš Hanzel a Jan Mečl nebo lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk. S Hamáčkem souhlasí i náměstek středočeské hejtmanky Miloš Petera.

"Myslím si, že to, co jsme požadovali, bylo akceptovatelné. Mrzí mě, že se to nepodařilo zrealizovat," řekl ČTK Petera.

Podle Hanzela ČSSD neměla při vyjednávání žádné nehorázné požadavky, výsledek jednání je podle něj jen dalším pokračováním Babišovy politiky. "Politika je o kompromisu, a pokud hnutí ANO nebylo ochotno jít na kompromis a vyjednávalo neústupně, je to logický výsledek," řekl Birke. Staněk vnímá výsledek jednání jako "evidentní krach schopnosti vyjednávat ze strany ANO", podle poslance Jaroslava Foldyny nebo hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka byla na vině Babišova neústupnost.

Běhounek se k situaci ale nechtěl více vyjadřovat, protože informace o jednání má jen z médií.

Šéf ČSSD v Libereckém kraji Mečl chápe současný stav jako velmi vážnou politickou krizi. "A kdo drží v ruce trumfy? Premiér v demisi Babiš a prezident. Takže ČSSD se zítra (v sobotu) poradí a tito dva lidé nám řeknou, jak to míní dál," řekl. Předčasné volby za řešení ale nepovažuje. Foldyna sice nechtěl o dalším vývoji spekulovat, ale klíčovou roli bude podle něj nyní hrát prezident Miloš Zeman. "Má ještě jednu možnost jmenovat premiéra. On nejmenoval pana Babiše, pověřil ho jen sestavením vlády a uvidíme, jak zmoderuje současnou situaci," doplnil Foldyna.

Někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek na facebooku zmínil, že ČSSD byla jedinou parlamentní stranou ochotnou jednat s Babišem a ANO jako vítězem voleb o vládě a několik týdnů to činila, ale umanutost vítěze voleb možnou dohodu zhatila. "Jsem teď zvědav na další postoj KSČM jako třetího do uvažované parlamentní většiny (nejen) před jejím dubnovým sjezdem, na postoj hlavy státu k postupu premiéra v demisi pověřeného jednáním o sestavení vlády ve 2. pokusu i všech parlamentních stran k možnému vyústění přetrvávajícího povolebního patu," doplnil Hašek.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková nebo členka krajské výkonné rady ČSSD v Karlovarském kraji Markéta Wernerová chtějí se svými závěry počkat na přesné informace vedení strany. Podle Křemečkové přesto z těch dosavadních vyplývá, že rozhodnutí o ukončení vyjednávání bylo správné. Wernerová si myslí, že je lepší spíše zdlouhavé jednání než uzavření dohody, kterou by pak členská základna odmítla.

Také šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál uvedl, že členové strany nemají dostatek informací o důvodech krachu jednání. Postoj k vládě v čele s Babišem podle něj ale není ve straně jednotný. "Jsem přesvědčený, že na Vysočině by byla vládní spolupráce odhlasována," řekl Krčál. Předčasnými volbami by ČSSD nic nezískala, dodal.

Vedle toho plzeňský primátor a předseda městské organizace ČSSD Martin Zrzavecký konec vyjednávání uvítal, myslí si, že ČSSD by měla být v opozici, znovu se zkonsolidovat, získat voliče a vybudovat si silnou pozici. ČSSD v Plzeňském kraji podle Zrzaveckého navíc nesouhlasí s tím, aby strana byla součástí vlády, ve které jsou trestně stíhaní lidé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 20. ledna 2019

Očekáváme v 19:00 -2°C

Celá předpověď