Vedení CDU se vyslovilo pro jednání o velké koalici s SPD

foto Ilustrační foto - Německá kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová hovoří s novináři po krachu koaličních rozhovorů.

Berlín - Nejužší vedení německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se na dnešním jednání jednohlasně vyslovilo pro zahájení rozhovorů o vytvoření velké koalice se sociální demokracií (SPD). Po zasedání, které trvalo čtyři a půl hodiny, to podle agentury DPA novinářům řekl předseda vlády spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Daniel Günther. Před týdnem zkrachoval pokus o vytvoření takzvané jamajské koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených.

Na jednání špiček CDU podle Günthera panovala velká shoda na tom, že je nyní prioritou vést rozhovory se sociální demokracií o pokračování velké koalice. Nejužší vedení strany, která Německu vládne s různými koaličními partnery od roku 2005, je zároveň podle šlesvicko-holštýnského premiéra přesvědčeno, že rozhovory s SPD mohou být úspěšné.

CDU chce vytvořit akceschopnou vládu, která se bude opírat o většinu v parlamentu, tedy nikoliv vládu menšinovou, uvedl dále Günther, který v nejsevernější německé spolkové zemi od června předsedá kabinetu složenému z CDU, FDP a Zelených. Právě tato takzvaná jamajská koalice se na spolkové úrovni složit nepodařila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď