Vědec z Akademie věd se chystá oživit několik starověkých vůní

foto Ilustrační foto - Chrám Abu Simbel, který byl rozebrán a přesunut na nové místo kvůli stavbě asuánské přehrady.

Praha - Oživit několik parfémů vyráběných ve starověku se chystá tým vědců pod vedením Seana Coughlina z Filosofického ústavu Akademie věd ČR. V příštích pěti letech chce skupina filologů, chemiků, egyptologů a historiků připravit každý rok jeden z řecko-egyptských parfémů. Akademie věd ČR (AV) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Projekt Alchymie vůní podpořila Grantová agentura ČR v programu Junior Star cílícím na mladé vědce.

"Parfumářské umění starověkého Egypta a Řecka se většinou nedochovalo. Víme přibližně, jaké vůně parfémy obsahovaly: myrhu, skořici, kardamom nebo terebint. Mnohem méně ale víme o tom, jak se vyráběly nebo proč se vyráběly právě takto," uvedl Coughlin. Dodal, že k rekonstrukci postupů tým využije starořecké lékařské texty, neboť parfémy byly tehdy považovány spíše za léky a využívány na způsob dnešní aromaterapie.

Coughlinův tým chce kromě samotné výroby parfémů, zjistit více i o tom, jak si lidé parfumářské recepty předávali a jak tyto poznatky ovlivnily tehdejší umění a medicínu. Z projektu vyjde také slovník egyptského, řeckého a latinského parfumářství, manuál receptů a několik monografií o výrobě parfémů v kontextu dějin vědy a kultury. Podle AV si v budoucnu možná zkusí vyrobit starověký parfém i účastníci některých popularizačních workshopů, které instituce pořádá.

Podle AV vůbec první zaznamenaný chemický postup na výrobu parfému pochází z Babylonie, z období kolem roku 1200 před Kristem. Šlo o recept na parfém, jehož autorku, ženu jménem Tapputi, lze považovat za první doloženou chemičku v historii. Při výrobě parfémů šlo o umění takzvané transmutace, kdy se olej nebo tuky měly proměnit a přijmout esenci a vůni něčeho jiného.

Vůně byly využívány i k magickým rituálům a hrály také důležitou ekonomickou roli - ve starověkém Řecku a Římě totiž získaly velkou popularitu egyptské parfémy. AV uvedla, že v Římské říši se prodávaly i knihy s kosmetickými recepty na výrobu parfémů a voňavých mýdel se jménem egyptské královny Kleopatry VII.

Sean Coughlin se profesně věnuje starořecké filozofii, vědě a medicíně, zejména se zaměřuje na původ a recepci Aristotelovy přírodní vědy a na vztah mezi uměním a přírodou ve starověku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď