Vědec našel kmen plný neznámých modrých sklípkanů

foto Ilustrační foto - Dva agresivní a skákavé jedovaté sklípkany někdo odhodil i s teráriem do kontejneru v Praze 5. Větší z pavouků byl velký jako dlaň. Nálezce přivolal strážníky, kteří sklípkany převezli do útulku.

Georgetown (Guyana) - Dosud neznámý druh sklípkana objevil americký vědec Andrew Snyder při toulkách pralesem v jihoamerické Guyaně. Tvor je pozoruhodný nejen svým blyštivě modrým zbarvením, ale také tím, že žije v kmenu stromu a možná dokonce skupinově.

Snyder dosud nepojmenovaného pavouka spatřil na noční výpravě v lesích plošiny Potaro, když světlo z jeho baterky odhalilo neurčitý kobaltově modrý odlesk na stromě. "Zprvu jsem tomu nepřikládal žádnou váhu, určitě to byl jen odraz od pavoučích očí," napsal nedávno vědec z Mississippské univerzity na svém blogu. "Ale něco tam nesedělo, a podvědomě jsem to musel vnímat, něco mě přinutilo vrátit se tam," dodal.

Ve skutečnosti nepocházel modrý záblesk od očí pavouka, ale od jeho končetin. Ukázalo se také, že drobný tvor obývá díru ve ztrouchnivělém kmenu stromu a že ve stejném pařezu je několik dalších děr se stejnými pavouky.

"Doposud jsem se setkal pouze s jednotlivými sklípkany, buď poblíž nory, v listí na zemi nebo na kůře stromů," popisuje překvapivé zjištění Snyder. "Co to znamená pro celý druh? Jsou díry uvnitř propojené? Je tento druh společenský, nebo se jenom navzájem tolerují?" vyjmenoval vědec některé z bezprostředních otázek.

Na základě analýzy fotografií se Snyder domnívá, že kobaltově modrý pavouk patří do podčeledi Ischnocolinae. Podle serveru Quartz někteří zástupci této podčeledi žijí ve skupinách. "Prozatím je však jasné jenom to, že nový modrý pavouk vyžaduje další zkoumání. A také pojmenování," napsal americký web.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď