Vědci z UK získali miliony korun na výzkum ledovce i náboženství

foto Ledovec, tání, oteplování - ilustrační foto.

Praha - Granty ve výši desítek milionů korun získala trojice vědců z Univerzity Karlovy. Jejich projekty uspěly v soutěži ERC CZ vyhlašované Ministerstvem školství. Peníze přispějí k výzkumu tání ledovců či zkoumání náboženství ve střední Evropě. Ministerstvo rozdělilo mezi osm projektů z různých univerzit a akademických pracovišť téměř 277 milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Program ERC CZ cílí na vědecké projekty, které jejich autoři předložili do výzev Evropské výzkumné rady, ale nezískaly podporu, byť byly dobře hodnoceny.

Jedním z nich byl Marek Stibal z Přírodovědecké fakulty UK. Nyní díky ERC CZ dostal 58 milionů korun. Využije je na zkoumání tání grónského ledovce a následné uvolňování metanu.

Sedmimilionový grant má Zdeněk Dvořák z Matematicko-fyzikální fakulty. Uspěl s projektem nazvaným Algoritmy a složitost v rámci a nad omezenou expanzí. Dvořák se věnuje výzkumu teoretické informatiky.

Zkoumáním náboženského vyznání a praktik ve střední a východní Evropě po roce 1989 se zabývá Alessandro Testa, který pracuje na Fakultě sociálních věd. V grantové soutěži dostal 8,5 milionu korun. "Jedná se o první takto prestižní grant udělený humanitnímu projektu na UK," podotkl Hájek.

Z dalších pracovišť pak například 40milionový grant míří do Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Peníze umožní týmu, který vede Jan Hrček, zkoumat na několika druzích octomilek a parazitických vosiček vztah mezi vnitrodruhovou variabilitou a druhovou rozmanitostí společenstev.

"Tyto dva procesy se dosud studují zvlášť, ačkoliv je dostatek předpokladů pro jejich vzájemnou propojenost - populace druhů, které ztratí variabilitu jsou pravděpodobně více ohroženy vyhynutím," popsal ČTK vědec. Vědci chtějí zjistit a popsat podobu vztahu mezi těmito úrovněmi rozmanitosti.

Na vlastnosti 2D materiálů jako jsou černý fosfor či silicen se zaměří tým Zdeňka Sofera z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Sofer ČTK řekl, že výsledky výzkumu, na který má přes 25 milionů korun, mohou být využity třeba pro uchování energie baterií či zdroje světla jako jsou hybridní LED diody. Zmínil i "potenciální aplikaci" v nanoelektronice.

Dva granty dostali také vědci z Masarykovy univerzity v Brně, jeden putuje na tamní Vysoké učení technické.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď