Vědci vyvinuli mikroskop umožňující vidět změny tvaru bílkovin

foto Laboratoř nano-optiky v Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR

Praha - Vědci z Ústavu fotoniky a elektroniky a Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR vyvinuli optický mikroskop, který dokáže zachytit pohyb v nitrobuněčných strukturách složených jen z několika molekul a umožňuje přímo pozorovat změny tvaru bílkovin. Nová mikroskopická metoda pomohla lépe pochopit fungování mikrotubulů, které stojí za základními biologickými procesy, jako je například buněčné dělení. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Akademie věd.

Podle zástupců akademie uvedený optický mikroskop svou citlivostí vysoce předčí ostatní podobné přístroje. Marek Piliarik z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR uvedl, že optická mikroskopie dosud nedokázala nahlédnout na to, jak pracují biomolekuly. "To jsme změnili a poprvé jsme pozorovali změny tvarů a vzájemných interakcí minimálních shluků bílkovin," doplnil k přínosu studie Piliarik.

Tým vědců z uvedených pracovišť AV při vývoji nové mikroskopické metody vyšel z ultracitlivé zobrazovací metody, označované jako mikroskopie interferometricky detekovaného rozptylu. Jeden z členů týmu ji dřív použil k přímému pozorování jednotlivých proteinů bez použití fluorescenčních značek dodatečně přidaných k měřenému vzorku.

Nově vyvinutou metodu pak vědci využili k popsání změn, které souvisí s rozpadem buněčné kostry mikrotubulů, složených z bílkoviny tubulinu. Mikrotubuly jsou proměnlivé buněčné struktury, které samovolně, opakovaně a velmi rychle rostou nebo se zkracují, a tím plní funkci v životadárných procesech, jako je dělení nebo pohyb buněk. Dříve ale nebylo možné vznik těchto bílkovinových formací sledovat v reálném čase, a hlubší souvislosti mechanismů, které řídí rozpad mikrotubulů, se změnami a dynamikou jednotlivých bílkovin tak byly dosud v rovině hypotéz a modelů, uvedla AV.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď