Vědci USA převedli strukturu koronaviru do hudební formy

foto Nový koronavirus SARS-CoV-2 (oranžová barva) ukazuje, jak vychází z povrchu buněk (zelená barva) na nedatovaném snímku z elektronového mikroskopu, který v únoru 2020 zpřístupnil Americký Národní institut zdraví. Virus dříve označovaný jako 2019-nCoV způsobuje COVID-19. Vzorek byl izolován od pacienta v USA.

Washington - Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) převedl strukturu koronaviru do hudební formy. Skladbu vytvořili za pomocí zvláštních počítačových algoritmů a jejím účelem je poskytnout vědcům lepší přehled o struktuře takzvaných hrotových proteinů, jimiž se virus přichytává na buňky hostitele, informoval dnes zpravodajský web BBC. Znázornění hudbou by tak mohlo pomoci například při výrobě léků.

Podle profesora Markuse Buehlera, který projekt řídí, má převedení struktury viru na zvuk mnoho výhod. Proteiny jsou nanočástice a k jejich pozorování je potřeba velice výkonný mikroskop. I při jeho použití však oči nedokážou odhalit tolik detailů naráz jako uši. Při poslechu totiž dokáže člověk současně sledovat zvuk nástroje, výšku tónu, melodii, rytmus či harmonii.

Tyto parametry vědci využili pro popis tří proteinových řetězců na povrchu koronaviru, které jsou do sebe zapletené podle složitého vzorce. Ve vytvořené skladbě tak můžeme slyšet tři prolínající se melodie, které společně tvoří mnohovrstevnou kompozici, řekl Buehler.

Ačkoliv se může zdát hudební znázornění klidné a téměř relaxující, virus podle vědce tímto způsobem klame stejně, jako klame buňky v našem těle. Po nakažení totiž ovládne v těle hostitele mechanismy, které vyrábějí proteiny, a donutí je vyrábět své vlastní kopie. Je tak vetřelcem, který se tváří jako přátelská návštěva, poznamenal vědec.

Vědci mohou využít hudební znázornění viru k výrobě léků. Podle Buehlera by mohlo být například možné navrhnout vlastní protein, který by odpovídal melodii a rytmu protilátky na koronavirus.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď