Vědci hledají pacienty, kteří se uzdravili z nemoci covid-19

foto Odběr krve pro testování na nákazu koronavirem - ilustrační foto.

Brno - Vědci z Laboratoří buněčného a tkáňového inženýrství Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICR) hledají dobrovolníky, kteří prodělali nemoc covid-19 a z nemoci se již uzdravili. Pomocí vzorku jejich krve chtějí zkoumat buněčnou imunitu proti nemoci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

"Pokud se najdou takoví zájemci a chtějí pomoci s výzkumem onemocnění covid-19, měli by napsat své telefonní číslo na mailovou adresu ctef-cgmp.icrc@fnusa.cz. Obratem se s nimi spojí pracovníci laboratoře, odešlou jim dotazník a informovaný souhlas. Následně se s nimi domluví na odběru 10 mililitrů krve," uvedla Lipovská.

Buňky vyléčených pacientů by mohly transplantací pomoct dosud nakaženým lidem. Poznatky budou badatelé sídlet se světovou vědeckou komunitou.

Vedoucí Centra buněčného tkáňového inženýrství FNUSA-ICR Irena Koutná již dříve ČTK řekla, že u člověka, který s koronavirem přišel do styku, zkoumají vědci opětovnou reakci při druhém setkání s virem.

Podle dosavadních informací dovedou u takového pacienta buňky z podskupiny T-lymfocytů produkovat látky, které usmrtí buňky napadené virem a posílí imunitní systém. Podle ní lze takové lymfocyty pokládat za paměťové, v těle mohou přetrvávat roky, zatímco protilátky vydrží týdny.

V budoucnu by se tak dalo využít transplantace paměťových buněk od pacientů, kteří už koronavirus prodělali, lidem, kteří nemoc mají.

Na jižní Moravě se dosud z koronaviru vyléčilo 396 lidí, v celém Česku je vyléčených 5468. K dnešnímu dni bylo od začátku pandemie na koronavirus pozitivně testováno 8480 lidí v celém Česku, 509 na jihu Moravy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 5. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď