Večer skončí hlasování Pirátů o výzvě k odvolání ministra Blažka

foto Ministr spavedlnosti Pavel Blažek (ODS, na snímku z 6. června 2023).

Praha - Piráti dnes ukončí hlasování o výzvě, aby poslanci a ministři této vládní strany navrhli okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Hlasovat mohou on-line do 20:00. Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s podnikatelem Martinem Nejedlým, poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana.

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a Sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. V kabinetu, který má 18 členů, mají tři místa včetně místopředsednického. Navrhovatelé hlasování pracují také s variantou zapojit do tlaku na Blažkovo odvolání koaliční hnutí STAN.

Už v druhé polovině června se Piráti v on-line hlasování usnesli, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Premiér Petr Fiala (ODS) následně situaci probral s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a Blažka podpořil.

Ve druhé polovině srpna pak informoval server Seznam Zprávy o několikahodinovém setkání Blažka s Nejedlým v restauraci v Praze. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání. I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Blažek dostal od vedení ODS "žlutou kartu" a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená, dodal premiér a šéf ODS.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď