Ve Znojmě vystavují bronzové vědro z doby římské

foto Restaurátorka Alena Komendová zavěšuje bronzové vědro z doby římské 24. září 2019 v minoritském klášteře ve Znojmě na výstavě s názvem Co jste ještě neviděli... s podtitulem Archeologie 2014-2018. Expozice představuje výsledky archeologických výzkumů z těchto let.

Znojmo - Na výstavě archeologických nálezů v minoritském klášteře ve Znojmě mohou návštěvníci ode dneška vidět unikátní bronzové vědro z doby římské, zhruba z počátku tisíciletí. Vykopané bylo u zříceniny hradu Cornštejn. Instalováno bylo až během dneška, přestože výstava začala už v pátek, řekl ČTK kurátor a archeolog David Rožnovský.

Výstava se jmenuje Co jste ještě neviděli... s podtitulem Archeologie 2014-2018. Ve výstavním sále jsou tak k vidění výsledky archeologických výzkumů z těchto let včetně toho největšího a dosud neukončeného u obce Dyje. Dále jde například o předměty z výzkumů na vinici Šobes i z drobných prací v okolí znojemské přehrady. Jde o práci odborníků z Jihomoravského muzea ve Znojmě. "V období zmíněných pěti let uskutečnilo pracoviště archeologie 52 odborných dohledů na různých stavbách, z toho bylo 25 akcí pozitivních, tedy že na těchto akcích bylo nutné provést vlastní výkopové a dokumentační práce, během kterých jsme získali řadu zajímavých nálezů," řekl Rožnovský.

Jedním z nich je právě bronzové vědro z doby římské, které veřejnost uvidí poprvé. "Vitrína, ve které bude vystavené, byla až do pondělí na jiné výstavě. Musíme ho opatrně připravit, protože je poměrně křehké. Bylo nalezeno a vyzvednuto ve spolupráci s náhodnými nálezci," řekl Rožnovský.

Část nálezu 5001 stříbrných mincí z Hrušovan nad Jevišovkou na snímku z 24. září 2019 v minoritském klášteře ve Znojmě na výstavě s názvem Co jste ještě neviděli... s podtitulem Archeologie 2014-2018. Expozice představuje výsledky archeologických výzkumů z těchto let. Mezi další nálezy, které lze označit jako unikátní, patří odlévací pánvička k tavení mědi z pozdní doby kamenné či dvojice vlasových ozdob ze starší doby bronzové, na jejichž výrobu byla užita výrobní technologie zaznamenaná na Moravě poprvé.

Z výstavy je možné odnést si i vlastní minci, jejíž motiv se každý týden mění. Lidé si ji musí sami najít v nádobě s pískem, aby si zkusili, jaký pocit mají archeologové při odkrývání nálezu.

Výstava je přístupná až do 10. listopadu a pro děti jsou připravené různé koutky, kde si mohou něco vyrobit, vymodelovat či slepit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď