Ve zlínském muzeu byl objeven pergamen ze 14. století

foto Ve sbírce knihovny Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně byl objeven ručně psaný pergamen (na snímku). Písmo představuje vrcholnou gotickou minuskuli zhruba z pozdního 14. století, sdělila 15. května 2020 ČTK zástupkyně muzea Silvie Lečíková. Jde tak o nejstarší část knižní sbírky muzea, dosud byla za nejstarší knihu považovaná řecká gramatika vytištěná v roce 1535 v Basileji.

Zlín - Ve sbírce knihovny Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně byl objeven ručně psaný pergamen. Písmo představuje vrcholnou gotickou minuskuli zhruba z pozdního 14. století, sdělila dnes ČTK zástupkyně muzea Silvie Lečíková. Jde tak o nejstarší část knižní sbírky muzea, dosud byla za nejstarší knihu považovaná řecká gramatika vytištěná v roce 1535 v Basileji.

Pergamen byl založen v knize vydané v Mnichově v roce 1604. Muzeum se kvůli určení stáří pergamenu obrátilo na Dalibora Havla z brněnské Masarykovy univerzity.

"Jedná se o zlomek Missale: proprium de sanctis. Misál je liturgická kniha obsahující veškeré liturgické texty, modlitby a žehnání užívané kněžími při mši svaté po čas celého roku. Zlomek našeho misálu obsahuje zachované formule od vstupního zpěvu Očišťování P. Marie (2. února) až po vigílii sv. Matěje (22. 2.)," uvedla knihovnice muzea Veronika Balajková.

Podle odborníka šlo nejspíš o vnější dvoulist dané složky, protože mezi dochovaným prvním a druhým listem řada listů schází. "Bohužel se nám zachovaly pouhé čtyři strany pergamenu o rozměrech 32 krát 23 centimetrů. Latinský text je psán většinou černým inkoustem, jen některá počáteční písmena či slova jsou psána nebo zvýrazněna velmi sytou červenou a modrou barvou. Iniciála je iluminována rostlinnými motivy červenou, modrou, bílou, zelenou a zlatou barvou, která je velmi pěkně zachována," uvedla Lečíková.

"Vzhledem k malému rozsahu zlomku se v celorepublikovém měřítku určitě nejedná o nijak významný objev, ale v rámci našich knižních sbírek jsme tímto jedním pergamenem posunuli stáří naší sbírky o více než jedno století, a to je pro nás mimořádná událost," uvedla knihovnice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je úterý 2. března 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď