Ve zlínské zoo se narodilo první mládě slona afrického v ČR, je to sameček

foto Ilustrační foto - Zlínská zoologická zahrada představila 25. srpna 2020 nový výběh pro slony africké v expozici Karibuni.

Zlín - Ve zlínské zoologické zahradě se dnes ráno narodilo první mládě slona afrického v Česku. Je to sameček, je zdravý, vitální, slonice Kali je také v pořádku, řekla ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

"Dlouho očekávané první mládě slona afrického v České republice se narodilo dnes v 07:30. Podle všech pozorování chovatelů i zbývající dvě slonice bez problémů přijaly nového člena a fungují jako sehraná rodina," uvedla mluvčí.

První hodiny života malého slůněte patří podle ní k těm nejdůležitějším. "Chceme proto celé skupině dopřát maximální klid, z tohoto důvodu jsme uzavřeli pavilon a také okolí venkovního výběhu," uvedla mluvčí. Další informace zveřejní zahrada v pondělí.

Narození prvního mláděte slona afrického v Česku se ve zlínské zoo očekávalo již před třemi lety. Samici Zole se však narodilo mrtvé mládě, což však u prvorodiček není neobvyklé.

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Zlínská zoo chová tři slonice od roku 2003, zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé později začali připravovat samice na inseminaci.

V budoucnu by k samicím ve Zlíně měli přibýt i samci. Zoo již vybudovala jeden ze dvou plánovaných výběhů pro slony, na letošek je v plánu stavba chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Vnitřní ustájení pro slony by mělo patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď