Ve zlínské zoo se narodilo mládě chvostana bělolícího

foto Zlínská zoologická zahrada představila 17. ledna 2020 mládě chvostana bělolícího, které se narodilo v prosinci 2019. Opice obývají tropickou halu Yucatan. První měsíc strávilo mládě u matky, osmileté samice Oliv (na snímku), ošetřovatelé do chovu nezasahovali. Jde zřejmě o samičku, zatím to není úplně ověřené.

Zlín - Ve zlínské zoologické zahradě se v prosinci narodilo mládě chvostana bělolícího. Opice obývají tropickou halu Yucatan. První měsíc strávilo mládě u matky, osmileté samice Oliv, ošetřovatelé do chovu nezasahovali. Jde zřejmě o samičku, zatím to není úplně ověřené, řekl dnes ČTK zoolog Kamil Čihák.

Fotogalerie

Mládě podle něj dobře prospívá. "Sledujeme, jak vypadá, jak se vyvíjí. Signalizuje samo svým pohybem a přítomností na samici, že je v pořádku. Jakmile má nějaký problém, na samici se neudrží. Samice by ho musela nějak jinak držet, případně by padalo," uvedl Čihák.

Zoo chová jednoho samce, čtyřletého Rastyho, a další samici, pětiletou Rose. Chvostani bělolící se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2006, kdy zahrada otevřela tropickou halu Yucatan. Do roku 2014, kdy zahrada původního samce poslala do francouzské zoo, se podařilo odchovat tři mláďata. Dvě z nich, samice Oliv a Rose, ve zlínské zoo stále jsou. Loni v dubnu zahrada získala nového samce Rastyho z dánské zoo a podařilo se chov obnovit. "Samice si jej velmi brzy oblíbily," uvedl Čihák.

Tropická hala napodobuje přirozené prostředí chvostanů, vlhké deštné pralesy Brazílie a Venezuely. "Mají tady zcela volnost, jsou navyklé na to, že je ošetřovatelé několikrát denně krmí. Jinak návštěvníky ignorují," uvedl zoolog. Kromě chvostanů žijí v tropické hale vydry obrovské, lenochodi, řada ptáků, ve velkých akváriích piraně nebo sladkovodní rejnoci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď