Ve zlínské zoo se narodila samička velblouda dvouhrbého

foto Ve zlínské zoologické zahradě se narodila samička ohroženého velblouda dvouhrbého. Na svět přišla na konci února a naplno si užívá prostorného výběhu poblíž tropické haly. Lilly, jak chovatelé samičku pojmenovali, je už 29. úspěšně odchovaným mládětem.

Zlín - Ve zlínské zoologické zahradě se narodila samička ohroženého velblouda dvouhrbého. Na svět přišla na konci února a naplno si užívá prostorného výběhu poblíž tropické haly. Lilly, jak chovatelé samičku pojmenovali, je už 29. úspěšně odchovaným mládětem. Ve zlínské zoo zůstane po dobu dvou let, sdělila dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Velbloudy dvouhrbé, kterým se také říká drabaři, chová zlínská zahrada od roku 1976. "Během následujících let se skupina několikrát proměnila, vloni se navíc velbloudi přestěhovali z asijské oblasti do výběhu v horní části zoo a samec Fico byl zapůjčen pro posílení soukromého chovu. Stávající stádo tak nyní tvoří dospělé samice Jade a Olina, která je matkou mláděte, dvouletá Miluška a letošní samička," uvedla mluvčí.

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila samička ohroženého velblouda dvouhrbého. Na svět přišla na konci února a naplno si užívá prostorného výběhu poblíž tropické haly. Lilly, jak chovatelé samičku pojmenovali, je už 29. úspěšně odchovaným mládětem.

Velbloudi dvouhrbí známí ze zoologických zahrad jsou zdomácnělou formou divokého předka. "Divoce žijící velbloudi dvouhrbí se dnes vyskytují jen v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska. Jejich populace čítá pouze necelých 1000 jedinců, patří tak mezi nejohroženější velké savce planety. Zhruba 1,5 milionu velbloudů je však chováno jako hospodářská zvířata v Afghánistánu, Turecku, Íránu, Číně a dalších zemích střední Asie," uvedla Bujáčková.

Velbloudi jsou extrémně odolná zvířata, snesou teploty minus 50 stupňů Celsia i vysoké teploty. V hrbech nemají vodu, jak se traduje, ale tuk, ze kterého si vodu berou. Vydrží až 14 dní bez tekutin, pak ale zase dokážou vypít až 150 litrů najednou. Společně s lamami patří mezi takzvané mozolnatce. Našlapují na první tři prstní články, zespodu kryté pružným mozolem. Jsou i mimochodníky, což znamená, že zvedají vždy obě pravé nebo levé nohy najednou, stejně jako třeba sloni nebo žirafy.

Kvůli riziku šíření nákazy novým typem koronaviru je zlínská zoo od 16. března uzavřena. Zákaz vstupu do zahrady potrvá minimálně do 24. března, není však vyloučeno, že bude prodloužen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď