Ve zlínské zoo mají mládě tapíra čabrakového, v Praze kormoránů

foto Desetidenní mládě samečka tapíra čabrakového představila 6. srpna 2018 zlínská zoologická zahrada. Odchovy jsou vzácné, za posledních 12 měsíců se v evropských zahradách narodila jen tři mláďata, zlínské je čtvrté.

Zlín/Praha - Desetidenní mládě tapíra čabrakového mohou vidět návštěvníci zlínské zoologické zahrady. Narodil se tam sameček. Odchovy jsou vzácné, za posledních 12 měsíců se v evropských zahradách narodila jen tři mláďata, zlínské je čtvrté, řekl dnes ČTK ředitel zahrady Roman Horský. Zlínská zoo patří mezi 25 evropských zoo, které chovají téměř 50 tapírů čabrakových. V pražské zoologické zahradě odchovali mláďata kormorána černobílého. Tři ptáci, kteří se vylíhli v polovině června, na konci minulého týdne opustili hnízdo ve vnitřní ubikaci a přesídlili do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.

Porod mláděte ve zlínské zoo byl podle ředitele bez problémů. "První dny jsme měli mládě i s matkou ustájeny ve vnitřní ubikaci, kde jsme sledovali hlavně to, jestli mládě pije a je dobré chování samice i mláděte. Po několika dnech jsme se rozhodli ho seznámit už s venkovním výběhem, což se zdařilo. Ještě nejsme natolik odvážní, abychom ho pustili do výběhu, který navazuje na velkou vodní plochu. I když mládě tapíra umí plavat od narození, přeci jenom vodní plocha ve zlínské zahradě je veliká a přírodně dělaná, tak máme trošku obavy obavy," uvedl ředitel, podle kterého se bude sameček seznamovat s výběhy postupně.

Jde o druhé mládě tapíra čabrakového narozené ve zlínské zoo samici Nadiře a samci Baru. Před dvěma lety se chovnému páru narodila samička, která loni odešla do zoo v Kodani. "Malý sameček ještě nemá jméno, bude však pokřtěn na konci září v rámci oslav 70. výročí otevření zoologické zahrady pro veřejnost," řekla dnes ČTK mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Nadira se narodila v říjnu 2011 v Zoo Edinburgh a do Zlína přicestovala v červenci 2013. Otec Baru pochází z Lipska, kde se narodil v únoru 2013. Ve zlínské zoo žije od března 2014. "Chovný pár byl sestavený jako mladý. Je dobré vytvářet pár s mladými zvířaty, čím jsou starší, tím jsou možná vybíravější. Tito si padli okamžitě do oka. Záhy, co jsme je dali dohromady, se podařilo první mládě," uvedl Horský.

Chov tapírů čabrakových má ve zlínské zoo delší tradici. V 80. letech minulého století se zde tapířímu páru dokonce narodil potomek. V roce 1984 byl po šesti letech chov tapírů ukončen. Do zoo se tapíři čabrakoví vrátili téměř po 30 letech v roce 2013, kdy byla v asijské oblasti zoo otevřena expozice Hala-Bala.

Dospělí tapíři váží několik set kilogramů, samci i přes 500 kilo. Milují vodu, jsou velmi dobří plavci. Ve volné přírodě tapíři čabrakoví patří mezi ohrožená zvířata.

Pražská zoo odchovala tři mláďata kormorána černobílého

V pražské zoologické zahradě odchovali mláďata kormorána černobílého. Tři ptáci, kteří se vylíhli v polovině června, na konci minulého týdne opustili hnízdo ve vnitřní ubikaci a přesídlili do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech. Je to první odchov kormorána černobílého v českých a slovenských zoologických zahradách. ČTK o tom dnes informovala Helena Petáková z pražské zoo. V Evropě chová kormorány černobílé sedm zoologických zahrad a ptačích parků, kde se jim letos zatím nepodařilo mláďata odchovat.

"Matka mláďat se v roce 2004 vylíhla dokonce ještě v zemi původu - v Healesville Sanctuary v Austrálii. Otec pochází z odchovu Parc du Oiseaux ve Villars les Dombes," uvedl kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Pražské hejno, které je s 14 dospělými a třemi mláďaty největším hejnem kormoránů černobílých v Evropě, je složeno z jedinců ze dvou nizozemských zoologických zahrad, ze zahrady v Arnemu a Veldhovenu. V obou nizozemských zahradách už chov kormoránů ukončili.

Mláďata v pražské zoo zatím nejsou samostatná a stále je krmí jejich rodiče. Dospělí kormoráni loví kořist pod vodou, kde se pohybují pomocí nohou s plovacími blánami, které slouží jako vesla. Kormorán nemá vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměšek by mastil peří, proto se rychle promáčí. A tak jej návštěvníci zoo mohou často vidět, jak se s roztaženými křídly vystavuje slunečním paprskům.

Od začátku letošního roku se trojská zoologická zahrada dočkala mnoha zajímavých přírůstků. V polovině července se vylíhla dvě mláďata varana moluckého. Na jaře se také narodila tři mláďata vzácných lemurů vari bělopásých, dvě mláďata soba karelského, tři štěňata psů pralesních, hrabáč kapský, hříbě koně Převalského nebo guaréza pláštíková.

Zoo Praha patří mezi nejnavštěvovanější místa v Praze. Od roku 2005 každý rok návštěvnost překračuje hranici jednoho milionu. Loni ji navštívilo 1,445.126 lidí, což byl druhý nejlepší výsledek za dobu její existence. Víc lidí do pražské zoo přišlo jen v roce 2016.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď