Ve Zlíně začal filmový festival, nabídne 315 snímků z 50 zemí

foto Ve Zlíně 4. září 2020 začal 60. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Zlín - Ve Zlíně dnes začal mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Letošní 60. ročník nabídne 315 snímků z 50 zemí světa, z toho 158 filmů bude uvedeno v premiéře, řekla dnes na úvodní tiskové konferenci umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Festival poznamenala pandemie koronaviru, původně se měl konat na přelomu května a června, pořadatelé jej ale odsunuli na září a zkrátili. Návštěvníci se letos musí na festival také registrovat a to zdarma. Největší a nejstarší přehlídka svého druhu na světě potrvá do 10. září.

Diváci uvidí snímky v šesti soutěžních kategoriích - pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy.

"V soutěžích máme letos připraveno 30 celovečerních snímků, 63 krátkých filmů animovaných a 62 krátkých studentských," uvedla Pášmová. Pořadatelé vybírali z 2500 přihlášených snímků.

Za dnešní dopolední zahajovací snímek organizátoři vybrali pohádku Největší dar režisérek Marty Santovjákové Gerlíkové a Darii Hrubé, jde o světovou premiéru. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Život jako abeceda.

I nadcházející víkend se ponese v duchu premiér. "Chceme tím podpořit často mnohaleté úsilí tvůrců, které směřuje právě k divákům, v tomto případě k dětem či mladým lidem. Rád bych zdůraznil, že náš apel je o to silnější v této komplikované době, která filmům není zrovna nakloněná. Velmi si přejeme, aby zlínské publikum pomohlo otevřít úspěšnou cestu těchto filmů ke svým divákům," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Do víkendového programu jsou zařazeny například premiéry soutěžních filmů Smečka, Léto patří rebelům nebo animovaných Mlsných medvědích příběhů.

Tématem letošního ročníku je 2020: Návrat do budoucnosti, festival proto i v doprovodném programu připomene svou historii. Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti získá herečka Eliška Balzerová.

Pandemie koronaviru navýšila rozpočet festivalu, který se letos pohybuje kolem 60 milionů korun, loni činil 53 milionů. Vyšší náklady způsobilo, že se festival chystal původně na jarní termín a poté se musel připravovat znovu, podmínky se přitom měnily. Pořadatelé také musí více investovat do hygienických opatření, například nákupu dezinfekce či roušek, musí zajistit častý úklid prostor, vytvořili registrační systém, festival je i organizačně náročnější. Navýšila se podpora ministerstva kultury z loňských deseti milionů na 18 milionů korun, město dalo 7,5 milionu a kraj pět milionů korun, ze Státního fondu kinematografie i z evropských zdrojů mají pořadatelé po 1,5 milionu korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď