Ve Volgogradu, bývalém Stalingradu, odhalili Stalinovu sochu

foto Lidé se v ruském Volgogradu fotí před sochou sovětského vůdce Josifa Stalina, která byla slavnostně odhalena k 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu 1. února 2023.

Moskva - V ruském Volgogradu, který se v dobách Sovětského svazu několik desítek let jmenoval Stalingrad, byla slavnostně odhalena socha diktátora Josifa Stalina. Podle portálu Meduza se tak stalo před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina, který do města na jihu Ruska zavítá ve čtvrtek u příležitosti 80. výročí vítězství Sovětského svazu v bitvě u Stalingradu nad armádou nacistického Německa. Stalinovy památníky jsou v současném Rusku poměrně vzácné.

Stalinova bronzová busta nově stojí u volgogradského muzea s panoramatem bitvy u Stalingradu, která za cenu obrovského množství obětí přinesla během druhé světové války obrat na východní frontě. Během bojů o město trvajících zhruba půl roku zahynuly přes dva miliony vojáků a desítky tisíc civilistů.

Stalin je sice některými Rusy vnímán jako vůdce, který se zasloužil o porážku nacistického Německa, do historie ale vešel jako krvavý diktátor. Kvůli teroru, který rozpoutal proti civilnímu obyvatelstvu Sovětského svazu, zemřely miliony lidí.

Vedle Stalinovy sochy byly před muzeem ve Volgogradu nově odhaleny také busty maršála Georgije Žukova a dalšího sovětského vojevůdce Alexandra Vasilevského, kteří se vyznamenali během stalingradské bitvy.

Volgograd se kromě toho u příležitosti letošního 80letého výročí vítězné bitvy na jeden den přejmenuje zpět na Stalingrad, informoval místní server v1.ru. Ve čtvrtek se na jeden den změní například cedule na silnicích oznamující začátek obce.

Podle průzkumu veřejného mínění státní agentury VCIOM si 67 procent obyvatel Volgogradu nepřeje, aby se jejich město znovu přejmenovalo na Stalingrad, připomněl portál Meduza. Pro je naopak 26 procent lidí. Čtyři procenta dotázaných uvedla, že pokud už by se město mělo přejmenovávat, tak by se mělo vrátit ke svému jinému historickému názvu Caricyn.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď