Ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře se otevřela nová expozice o mincovnictví

foto Ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře se otevřela 18. června 2021 nová expozice o mincovnictví s názvem Jedinečná mincovna českých králů.

Kutná Hora - Ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře se otevřela nová expozice o mincovnictví. Má název Jedinečná mincovna českých králů a sází hlavně na interaktivitu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet ražbu mincí nebo si zatočit mincovním volantem a prohlížet si při tom mince z různých historických období až po současnost.

Fotogalerie

Starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) připomněl, že otevření expozice se muselo odkládat kvůli pandemii, a i dnešní slavnostní zahájení bylo určené jen pro omezený počet lidí. "Nemůžeme to udělat pro celou veřejnost, ale přesto si toho vážíme," uvedl Viktora.

Expozice má tři prohlídkové trasy. První zavede návštěvníky do královské mincovny, další do královského paláce s audienční síní, kaplí a komnatami českých králů a posledním okruhem je sklepení, které dosud ve Vlašském dvoře zpřístupněno nebylo.

Hlavní okruh v královské mincovně ukazuje historii mincovnictví před rokem 1300. "Návštěvníci si mohou vyzkoušet techniku frotáže a na mincovním volantu se podívat na sbírku mincí od Keltů až po současnost," řekla novinářům ředitelka průvodcovské služby Andrea Kapounková. Zajímavostí je podle ní také originál pražského groše vystavený ve skleněné vitríně spolu se 160 mincemi vyraženými v minulosti v Kutné Hoře přímo ve Vlašském dvoře.

Autoři expozice nezapomněli ani na nejmenší návštěvníky. Podle Kapounkové je pro ně určena například expozice Záhada ztraceného stříbra v nově zpřístupněném sklepení, která je inspirována kutnohorskou pověstí.

Práce na nové expozici byly součástí rozsáhlé rekonstrukce Vlašského dvora. Obnova areálu, který je mimo jiné sídlem městského úřadu, vyšla na více než 120 milionů korun. Většinu pokryla evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Vlašský dvůr je komplexem staveb ze 13. a 14. století a jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď