Lidé ve Velehradě pokračovali v ručním přepisování bible

foto Začala církevní slavnost Dny lidí dobré vůle, 4. července 2022, Velehrad, Uherskohradišťsko. Na snímku muž přepisuje bibli.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Lidé dnes ve Velehradě na Uherskohradišťsku pokračovali v ručním přepisování bible. Akce je tradiční součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle, takzvaný Velehradský rukopis začal vznikat v roce 2005. Dnes lidé psali úryvky z Knihy Jozue a Knihy Soudů, které jsou rozepsány z minulého roku, řekla ČTK Petra Číhalová z Římskokatolické farnosti Velehrad.

"V minulých letech jsme přepisovali knihy Nového zákona. Celkem se od roku 2004 zapojilo 7511 zájemců. V roce 2021 to bylo pouze 96 dospělých a 14 dětí, kteří společně přepsali Druhou knihu Samuelovu a pokračovali Knihou Soudců," uvedla Číhalová. Předloni se přepisování bible na Velehradě nekonalo, kvůli pandemii koronaviru byl program velmi omezený.

Bible se přepisuje v expozici Bible pro malé i velké v prostorách Velehradského domu svatého Cyrila a Metoděje. Lidé vždy opíšou připravený úsek, většinou jde o tři nebo čtyři verše, arch papíru je poté založen a kniha bude svázána. Účastníci dostanou pamětní list s označeným úryvkem v budoucnu ho budou moci v knize najít. Dnes je možné přepisovat do 20:00, v úterý od 08:00 do 12:00.

Dnes se zapojil například vozíčkář Petr, který přijel na tradiční velehradské mezinárodní setkání vozíčkářů z Hrabyně. Vzhledem ke svému handicapu úryvek četl a zapsal jej jeho asistent Pavel. "Ve Velehradě jsem už poněkolikáté, ale na přepisování jsem poprvé, byl jsem zvědavý," řekl dnes ČTK Petr. Pro jeho asistenta Pavla to bylo také poprvé, kdy klientovi s přepisováním bible pomáhal. Verše z bible přepsala také šestnáctiletá Klára z Velehradu. "Přepisuji každý rok, chtěla jsem mít památku jako každoročně," uvedla Klára, která chodí bibli přepisovat již pět nebo šest let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď