Večer lidí dobré vůle vynesl na Velehradě téměř půl milionu Kč

foto Jiří Pavlica s Hradišťanem na koncertě na Velehradě u Uherského Hradiště, kde začaly 4. července 2020 Dny lidí dobré vůle. Na ně se letos kvůli pandemii koronaviru dostane jen omezený počet návštěvníků.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl dnes večer téměř půl milionu korun. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo 1,6 milionu korun. Letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou v programu i počtu návštěvníků omezené kvůli epidemii koronaviru. Jsou také poctou lidem, kteří byli v "první linii" boje proti onemocnění covid-19.

Fotogalerie

Lidem postiženým koronavirovou krizí je také určen výtěžek koncertu. Peníze získají lidé v nouzi, kritické životní situaci, matky s dětmi, těžce nemocní, lidé bez domova, opuštění nebo staří lidé, kteří se ocitli v tísni. Sbírku organizuje Charita ČR, do dnešního dne na ní bylo téměř pět milionů korun.

Večer zahájily sirény vozů záchranářů, hasičů a policistů. Návštěvníky pozdravili kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na pozoun zahrál večerku starosta Uničova Radek Vincour (ODS), který tak činil, když bylo město v karanténě, aby povzbudil tamní obyvatele.

Promítal se také krátký dokument o vietnamské komunitě, která organizovala pomoc, šila roušky, majitelé obchodů a restaurací nabízeli zboží zdravotníkům či policistům. Připomenuta byla i pomoc Řádu milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Na začátky epidemie zavzpomínala ředitelka prostějovské nemocnice, kde je infekční oddělení.

"Na období od 6. března do současné doby vzpomínám ráda i někdy s úzkostí. Březen a duben byly pro naši nemocnici velice těžké, do dnešního dnes jsme ošetřili 120 pacientů v těžkém stavu, přitom nemocnice pracovala téměř naplno i pro ostatní pacienty," uvedla ředitelka nemocnice Marie Marsová, podle které byly obavy zdravotníků velké, protože nevěděli, jak se bude situace vyvíjet.

Na letošním 21. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, děti ze základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.

Dnešním koncertem skončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Zatímco loni na významné moravské poutní místo dorazilo první den slavností asi 20.000 lidí, letos byl jejich počet omezen na tisíc. Dny lidí dobré vůle v neděli dopoledne vyvrcholí slavnostní poutní mší, na kterou bude moci také pouze tisícovka lidí.

Velehrad se začal plnit návštěvníky letošních Dnů lidí dobré vůle

Poutní areál na Velehradu na Uherskohradišťsku se začal plnit návštěvníky letošních Dnů lidí dobré vůle. Cyrilometodějské slavnosti, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou však letos kvůli epidemii koronaviru jiné, na dnešní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle i nedělní slavnostní mši může vždy jen tisíc lidí. Loni přitom na Velehrad dorazilo za dva dny asi 40.000 lidí. Omezen je i program. Pořadatelé letos pozvali lidi exponované v boji proti koronaviru, o další místenky se přihlásili lidé na internetu.

"Proti jiným letům v tuto dobu je Velehrad prázdný, ale my jsme rádi, že vůbec můžeme uspořádat pouť a Večer lidí dobré vůle v takovém rozsahu," řekl dnes ČTK starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). Do poutního areálu, kde je bazilika a prostor, na kterém se uskuteční koncert, mohou lidé jen s místenkou, areál je oplocen. V obci je však běžný provoz, projíždějí jí cyklisté či návštěvníci jako v jiné dny, parkovací místa jsou však vyčleněna pro hosty. Několik lidí už teď čeká na koncert za oplocením.

Pořadatelé na večer pozvali záchranáře, lékaře a sestry, hasiče, vojáky i policisty, pracovníky charit či dobrovolníky. O místenky měla podle tajemníka slavností Josefa Kořenka zájem veřejnost z celé republiky, kapacita byla brzy vyčerpána.

Z Olomouce přijel například pan Václav. "Jezdím sem už od roku 1985. Slyšel jsem vysílání v rozhlase, okamžitě jsem skočil na internet a přihlásil se. Pak jsem čekal asi 14 dní a přišlo potvrzení, že jsem přijat," uvedl Václav, který na Velehrad přijel s dcerou a přítelkyní, zúčastní se i nedělního programu. "Letos je to samozřejmě jiné, ale jelikož sem jezdím 35 let, jel bych stejně, i kdybych se nedostal, i kdybych měl stát za branou," uvedl.

Na Velehradě dnes také začala výstava připomínající 75. výročí konce druhé světové války a 51 kněží olomoucké arcidiecéze, kteří zemřeli za druhé světové války. Koncept výstavy vychází z knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna vězněného v koncentračním táboře Dachau. "V období nacistické okupace prošlo koncentračními tábory a vězeními víc než deset procent kněží české národnosti a což je zvláštní, téměř 12 procent kněží německé národnosti," uvedl při zahájení výstavy kardinál Dominik Duka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď