Ve věku 95 let zemřel německý herec Wolter, představitel Sama Hawkense

foto Ve věku 95 let zemřel německý herec Ralf Wolter, který je divákům znám hlavně díky roli Sama Hawkense (na snímku vlevo) z filmů na motivy děl Karla Maye o Vinnetouovi ze 60. let. Vpravo Lex Barker jako Old Shatterhand.

Mnichov - Ve věku 95 let zemřel německý herec Ralf Wolter, který je divákům znám hlavně díky roli Sama Hawkense z filmů na motivy děl Karla Maye o Vinnetouovi ze 60. let. Píše o tom agentura DPA s odvoláním na Wolterovu manželku. V Německu platil za oblíbeného herce v mnoha televizních kriminálních filmech.

Rodák z Berlína Wolter si během své kariéry zahrál ve více než stovce snímků a úspěšný byl i jako divadelní a kabaretní herec. Ve filmu naposledy vystoupil v roce 2012, šlo o německou komedii Bis zum Horizont, dann links! (Až k obzoru, pak doleva!). V posledních letech se stáhl z veřejného života.

Wolter se narodil v Berlíně v umělecké rodině, jeho otec byl kabaretní a varietní herec, zpěvák a akrobat. Po studiích herectví začínal v divadle, před kamerou na sebe poprvé výraznějí upozornil v americké komedii Billyho Wildera Raz, dva, tři (1961). O rok později se prvně objevil ve své nejslavnější roli, a to v první mayovce Poklad na Stříbrném jezeře.

Jím ztvárněný Sam Hawkens, v některých filmových adaptacích Mayových děl označovaný také jako Hawkins, byl zábavný až legrační veterán občanské války nosící paruku, protože ho skalpovali indiáni. Byl i prvním učitelem Old Shatterhanda na Divokém západě a od něj také pochází Old Shatterhandovo jméno, které znamená "Drtící ruka".

Ve věku 95 let zemřel německý herec Ralf Wolter, který je divákům znám hlavně díky roli Sama Hawkense (na snímku) z filmů na motivy děl Karla Maye o Vinnetouovi ze 60. let.

Hawkense si zahrál v šesti mayovkách a dalších televizních filmech a seriálech, Wolter ale nechyběl ani ve filmu Žut (1964) jako Hadží Halef Omar, věrný sluha Old Shatterhanda v Orientu, kde hrdina Divokého západu vystupoval pod jménem Kara ben Nemsí. A v roce 1972 se objevil po boku Lizy Minnelliové a Michaela Yorka v úspěšném muzikálu Kabaret.

Svou odvrácenou tvář ukázal život populárnímu herci v roce 2002, kdy Wolter zavinil při nehodě smrt tří lidí. Wolter na dálnici mezi Hamburkem a Berlínem uvázl s autem v dopravní zácpě, způsobené zúžením jízdních pruhů kvůli stavbě na silnici. Nechtělo se mu ale čekat a otočil auto do protisměru. Protijedoucí vozy musely prudce brzdit a na jedno osobní auto najel polský kamion. Tři starší lidé zůstali ve vozidle na místě mrtví. V roce 2003 mu soud za to vyměřil trest deset měsíců podmíněně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď