Ve věku 93 let v úterý zemřel významný architekt Miroslav Řepa z Pardubic

foto Ilustrační foto - Ve Východočeském divadle v Pardubicích se konalo 11. prosince 2019 u příležitosti 110. výročí od jeho otevření slavnostní setkání bývalých a současných zaměstnanců. Na snímku jsou ředitel divadla Petr Dohnal a architekt Miroslav Řepa.,Snímek: 669956376, Licence: Rights-managed, Restrikce: , Model Release: no, Credit line: ČTK / Vostárek Josef

Ve věku 93 let v úterý v Praze zemřel významný architekt Miroslav Řepa z Pardubic. ČTK o tom informovala Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana Pardubického kraje. Známým architektem byl i jeho otec Karel Řepa, jeho syn v roce 2015 získal cenu za celoživotní dílo od Obce architektů.

Miroslav Řepa byl autorem či spoluautorem československých pavilonů na světových výstavách Expo 1967 a 1970. Byl rovněž technickým ředitelem pavilonu na Expo v Seville v roce 1992. Podílel se mimo jiné také na rekonstrukcích Národního a Stavovského divadla v Praze a divadla v Pardubicích. Spolu se svým otcem Karlem Řepou byli autory projektu Městského divadla ve Zlíně.

Rodák z Pardubic studoval na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství v Praze, poté byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze. Po ukončení studií krátce spolupracoval s otcem. Zkušenosti Řepa získával jako projektant ve Vojenském projektovém ústavu v Pardubicích, později v Krajském projektovém ústavu ve Zlíně, kde působil do roku 1961.

Řepa se úspěšně věnoval i výstavním aktivitám. V roce 1993 jej Správa Pražského hradu vyzvala, aby jako kurátor realizoval výstavu slovinského architekta Josipa Plečnika, později přenesenou do dalších měst ve světě (jedním z Plečnikových žáků byl přitom i Karel Řepa, který navrhl řadu staveb v Pardubicích, například vlakové nádraží). Následně byl Miroslav Řepa jmenován hlavním kurátorem ojedinělé výstavy Deset století architektury v areálu Hradu.

Pardubický kraj s Miroslavem Řepou spolupracoval na některých projektech. "Bude nám chybět. Jeho noblesa, slušnost, smysl pro takt i pozitivní myšlení mě vždycky velmi inspirovaly. Snad nikdy jsem ho neviděl naštvaného. Vždy se usmíval. Pardubice měl velice rád nejen kvůli architektuře, ale i díky velkému množství osobních přátel. Rád bych vyjádřil celé rodině upřímnou soustrast," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Řepa byl také několik ročníků platným členem poroty soutěže Stavba roku Pardubického kraje. "Kromě toho byl i rozený bavič společnosti, velký vypravěč, gurmán, milovník červeného Merlotu, světoběžník se spoustou zážitků, a tím pádem i velkým životním nadhledem. Zároveň to byl ale člověk velmi sečtělý, moudrý, s obrovským citem, empatií a vrozenou elegancí. Určitě nejen mně bylo svátkem být v jeho společnosti," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj. V roce 2013 byl architekt oceněn Cenou za zásluhy o Pardubický kraj, kterou převzal na zámku v Pardubicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď