Ve věku 91 let zemřel slavný hudební skladatel Ennio Morricone

foto Ilustrační foto - Italský hudební skladatel a dirigent Ennio Morricone vystoupil 4. února v pražské O2 areně s Českým národním symfonickým orchestrem.

Řím - Ve věku 91 let zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone. Svými melodiemi doprovodil více než 500 filmů a seriálů, například legendární snímek Tenkrát na Západě. Mnohokrát zavítal i do České republiky, naposledy byl v lednu loňského roku v Praze. Tehdy si koncertem v O2 Aréně připomínal své 90. narozeniny. Slavný skladatel podle deníku Corriere della Sera zemřel v noci na dnešek na římské klinice na následky pádu.

Fotogalerie

Morricone byl jednou z největších osobností filmové hudby všech dob. I přes svůj vysoký věk neúnavně jezdil po světě a vyprodával velké haly. Po pěti nominacích na Oscara získal cenu americké filmové akademie až v roce 2016, a to za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných. Přitom Oscara za celoživotní dílo získal paradoxně už v roce 2007, kromě toho i tři ceny Grammy a tři Zlaté glóby.

Českým divákům se Morricone zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Hudbu ke snímku Osm hrozných natáčel Morricone v roce 2015 v hostivařských studiích Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Tarantino použil několik Morriconeho skladeb už ve svých dřívějších filmech Hanebný pancharti a Nespoutaný Django. Ke spolupráci s ČNSO se slavný italský skladatel vracel pravidelně.

V roce 2010 v rozhovoru s ČTK Morricone řekl, že se považuje především za skladatele, až pak za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se podle svých slov řídil zejména metodou a přesností.

Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem. Notoricky známou nejen svými tklivými tóny harmoniky je Morriconeho hudba k westernu Tenkrát na Západě. S Leonem spolupracoval na celé řadě dalších filmů, oblíbenou se stala trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966).

Morricone si už v neděli napsal vlastní nekrolog, který v úterý vyjde ve všech hlavních italských denících. "Já, Ennio Morricone, jsem zemřel. Oznamuji svou smrt všem svým přátelům, kteří mi vždy byli nablízku i těm, které jsem nějakou dobu neviděl. Je těžké je všechny jmenovat," píše Morricone v úvodu nekrologu. "Chtěl bych nicméně speciálně zmínit Peppuccia a Robertu, přátele, kteří mi byli nablízku v posledních dnech života. Je jen jediný důvod, proč jsem se rozhodl s vámi všemi rozloučit tímto způsobem a proč jsem se rozhodl pro soukromý pohřeb: Nechci obtěžovat," dodal zesnulý skladatel.

V nekrologu se pak loučí i se svými sestrami a jejich rodinami, se svými dětmi i vnoučaty. "Doufám, že ví, jak moc jsem je miloval," píše o nich. Na závěr dává poslední sbohem své manželce Marii a zmiňuje "neuvěřitelnou lásku", která je vždy držela dohromady.

Na Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa

Na italského hudebního skladatele Ennia Morriconeho vzpomínají umělci i politici z celého světa. Italský prezident Sergio Matterella například ocenil, že Morricone pomohl šířit prestiž Itálie ve světě. Obdiv autorovi legendární filmové hudby vyjádřil také italský dirigent Riccardo Muti nebo italská herečka Monica Bellucciová. Morricone zemřel v noci na dnešek, bylo mu 91 let.

V kondolenčním dopise zaslaném skladatelově rodině italský prezident mimo jiné napsal, že Morricone jako "skvělý a populární hudebník zanechal hlubokou stopu v dějinách hudby druhé poloviny 20. století". Jeho hudba "velkou měrou přispěla k rozšíření a posílení prestiže Itálie ve světě," dodal prezident.

"Přiměl nás ke snění, dojetí i zamyšlení svými nezapomenutelnými tóny, které zůstanou navždy zapsány v historii hudby a filmu," uvedl k úmrtí Morriconeho italský premiér Giuseppe Conte.

Soustrast Morriconeho rodině a přátelům vyjádřil i španělský premiér Pedro Sánchez, který označil jeho tvorbu za "mistrovské dílo". Sánchez na twitteru připomněl také informaci, že Morricone se nedávno stal laureátem letošní Ceny princezny asturské za umění, kterou každoročně na podzim předává španělský král.

Zesnulého skladatele ocenil i francouzský hudebník a multiinstrumentalista Jean-Michel Jarre. "Ennio Morricone byl neustálým zdrojem inspirací, byl jako člen mé rodiny. Byl v mém životě všudypřítomný," uvedl Jarre.

Francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová považuje Morriconeho tvorbu za "pamětihodnost filmové hudby". Za "ohromné privilegium" označila, že mohla v roce 1974 nahrát v Římě album skladeb napsaných "mistrem speciálně pro ni".

Za inspiraci a propojení mezi kapelou a fanoušky dnes Morriconemu poděkoval i zpěvák americké kapely Metallica James Hetfield. "Den, kdy jsme poprvé zahráli 'The Ecstasy of Gold' v roce 1983 jako naše nové intro byl magický!," připomněl Hetfield na sociální síti Instagram Morriconeho skladbu z westernu Hodný, zlý a ošklivý, kterou Metallica zahajovala i několik svých koncertů v České republice.

"Existují lidé, kteří mají schopnost udělat svět lepším, protože vědí, jak vytvořit krásu," řekla k životu a dílu Ennia Morriconeho italská herečka Monica Bellucciová. Britský skladatel Daniel Pemberton mu vzkázal: "Byl jsi můj idol. Děkuji, maestro."

Za mimořádného skladatele jak filmové, tak i klasické hudby Morriconeho označil italský dirigent Riccardo Muti, který se s hudebníkem přátelil. "Bude nám chybět jako člověk i jako umělec," napsal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď