Ve věku 90 let zemřel bojovník proti apartheidu Desmond Tutu

foto Ilustrační foto - Arcibiskup Desmond Tutu a hudebník Bono na fotbalovém stadionu v jihoafrickém Johannesburgu, kde se konala tryzna za zesnulého exprezidenta Nelsona Mandelu.

Johannesburg - Ve věku 90 let dnes zemřel jihoafrický emeritní arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. S odkazem na jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom informovala agentura Reuters. Na zprávu o Tutuově smrti reagovali státníci celého světa.

Ramaphosa v prohlášení vyjádřil jménem všech Jihoafričanů hluboký smutek nad úmrtím této zásadní postavy jihoafrické historie. "Odchod emeritního arcibiskupa Desmonda Tutua je další kapitolou truchlení při loučení našeho národa s generací skvělých Jihoafričanů, kteří nám odkázali osvobozenou Jižní Afriku," uvedl jihoafrický prezident. Tutua zároveň označil za "ikonického duchovního lídra, aktivistu proti apartheidu a bojovníka za lidská práva ve světě". Tutu byl podle Ramaphosy mužem mimořádného intelektu a integrity a patriotem, jenž byl pragmatický, zásadový a měl soucit s utlačovanými.

Tutuovi byla koncem 90. let minulého století diagnostikována rakovina prostaty a v posledních letech byl několikrát hospitalizován kvůli infekcím souvisejícím s léčbou rakoviny, uvedla agentura Reuters.

O Tutuově úmrtí jménem rodiny informovala úřadující předsedkyně jeho nadace a koordinátorka úřadu arcibiskupa Ramphela Mampheleová. Zemřel podle ní pokojně dnes ráno v domově pro seniory v Kapském Městě. Příčinu úmrtí Mampheleová nesdělila.

Politování nad smrtí emeritního arcibiskupa vyjádřila řada světových lídrů. Britský premiér Boris Johnson vyzdvihl jeho klíčovou roli v "boji za novou Jižní Afriku". Britská panovnice Alžběta II. připomenula arcibiskupovu vřelost a humor. "Ráda na setkání s ním vzpomínám především pro jeho velkou vřelost a humor," sdělila.

Americký prezident Joe Biden s manželkou Jill ve svém prohlášení napsali, že Tutuův příklad "přesahuje hranice a bude mít dozvuky po dlouhou dobu". Bývalý šéf Bílého domu Barack Obama mrtvého označil za "učitele, přítele a morální kompas". "Soustředil se na boj za osvobození a spravedlnost ve své zemi, ale zajímal se o nespravedlnost kdekoli jinde. Nikdy neztratil svůj rošťácký smysl pro humor a ochotu hledat lidskost i u nepřátel," uvedl Obama.

Pro generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese je Tutu "zdrojem inspirace pro generace v celém světě". Šéf Evropské rady Charles Michel vzdal čest "muži, který zasvětil život svobodě a boji o lidskou důstojnost, gigantovi, který se postavil apartheidu".

Norský premiér Jonas Gahr Störe ho označil za "skvělého malého muže, který ukázal moc usmíření a odpuštění". Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Tutuův boj za ukončení apartheidu a usmíření v JAR "zůstane v našich vzpomínkách", a dodal, že Tutu lidským právům zasvětil svůj život.

České ministerstvo zahraničí na twitteru označilo Tutua za "zásadní postavu moderních dějin JAR". "Významně přispěl k vítězství demokracie v JAR," doplnilo.

Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

V poslední době jde o druhé úmrtí významné postavy jihoafrických dějin. V polovině listopadu ve věku 85 let zemřel poslední bělošský prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír Frederik Willem de Klerk.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď